Çiğ olarak tüketilebilen bitkilerin etli yapılarını ifade eden meyveler, ana öğünden önce veya sonra tüketilebiliyor. Peki hangisi daha sağlıklı?

bulimiya, bulimiya nervoza, kusma, aşırı yeme, meyve, tatlı, kusturma

Ana öğünden önce meyve tüketmek

Vitamin, mineral ve antioksidan bileşenler açısından son derece zengin besinler olan meyvelerin ana öğünden 20-30 dakika önce -aç karnına- tüketilmesi, içerdikleri besin ögelerinin daha iyi emilmesini sağlıyor. Bu durum vitamin-mineral yetersizliklerini azaltabiliyor ve serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önleyebiliyor.

Serbest radikaller ve antioksidanlar

Ana öğünden önce meyve tüketmek daha az miktarda besin ve kalori almanızı destekleyebiliyor.

glikometre, kan şekeri ölçümü, diyabet, şeker hastalığı, dm, diyabetus mellitus (3)

Diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıkları ile yaşayan bireylerin aç karnına meyve tüketmemesi gerekiyor.

kiraz, kırmızı meyveler, yaz meyvaları

Ana öğünden sonra meyve tüketmek

Ana öğünden hemen sonra meyve tüketimi, meyvenin midede fermente olmasına (mayalanmasına) neden oluyor. Bu durum mide ekşimesine, şişkinliğe ve gaz şikâyetlerine yol açabiliyor. Bu sebeple meyveyi yemekle beraber ya da yemekten hemen sonra değil ana öğünden 1-2 saat sonra tüketmenizi öneriyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Meyveleri ara öğünlerinizin bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

11.626 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir