Grip, soğuk algınlığı ve diğer pek çok enfeksiyona karşı kullanılan ekinezyanın, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılıyor.

soğuk algınlığı, grip, nezle, çay, kupa, peçete, gözlük, bağışıklık sistemi

1 • Ekinezya, akne tedavisinde kullanılabilir mi?

Ekinezya çayının ya da bitkinin kök kısmının akne tedavisinde kullanılabileceği bildiriliyor. Akne tedavisi dışında, ekinezya bitkisinin sıvı formu (şurup); kökü, toprak üstü kısımları, toz formu ve kapsülünden daha etkili bulunmuştur.

koronavirüs, maske, uzakdoğu, çin

2 • Ekinezya, Koronavirüse karşı etkili mi?

Her ne kadar koronavirüs özelinde ekinezya çalışması henüz yapılmamış olsa da ekinezya, hekim ve uzman diyetisyen denetiminde kullanılabilir.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

Yapılan bir çalışmada ekinezya verilen grupta soğuk algınlığına yakalanma sıklığının azaldığı ve hastalık süresince ağrı kesici kullanma gereksiniminin belirgin olarak azaldığı görülüyor. Ekinezyanın Koronavirüs gibi zarflı virüs enfeksiyonlarının önlenmesinde başarılı olduğu belirtiliyor.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

3 • Ekinezya, ağırlık kaybını destekliyor mu?

Ekinezya bitkisinin ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel kanıt bulunmuyor. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme ile hastalıklarda beslenme tedavisi için uzman diyetisyeninize başvurun.

ekinezya, bağışıklık güçlendiren bitki

4 • Ekinezya, sürekli olarak kullanılabilir mi?

Ekinezya sürekli olarak kullanılmamalı, 3-4 hafta kullanıldıktan sonra ara verilmelidir.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ekinezya hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.036 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir