Grip, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı kullanılan ekinezya bitkisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılıyor.

soğuk algınlığı, grip, nezle, çay, kupa, peçete, gözlük, bağışıklık sistemi

1 • Ekinezya akne tedavisinde kullanılabiliyor mu?

Ekinezya çayının ya da bitkinin kök kısmının akne tedavisinde kullanılabileceği bildiriliyor. Akne tedavisi dışında ekinezya bitkisinin sıvı formu (şurup) kökünden, toprak üstü kısımlarından, toz formundan ve kapsülünden daha etkili bulunmuştur.

koronavirüs, maske, uzakdoğu, çin

2 • Ekinezya, Koronavirüse karşı etkili mi?

Her ne kadar Koronavirüs özelinde ekinezya çalışması henüz yapılmamış olsa da ekinezya hekim ve uzman diyetisyen denetiminde kullanılabiliyor.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

Yapılan bir çalışmada ekinezya verilen grupta soğuk algınlığına yakalanma sıklığının azaldığı ve hastalık süresince ağrı kesici kullanma gereksiniminin belirgin olarak azaldığı görülüyor. Ekinezya bitkisinin Koronavirüs gibi zarflı virüs enfeksiyonlarının önlenmesinde başarılı olduğu belirtiliyor.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

3 • Ekinezya ağırlık kaybını destekliyor mu?

Ekinezya bitkisinin ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel kanıt bulunmuyor. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme ile hastalıklarda beslenme tedavisi için uzman diyetisyeninize başvurun.

ekinezya, bağışıklık güçlendiren bitki

4 • Ekinezya sürekli olarak kullanılabiliyor mu?

Ekinezya sürekli olarak kullanılmamalı, 3-4 haftalık kullanım sonrasında mutlaka ara verilmelidir.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ekinezya hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.323 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir