Anne sütü bebeğin optimum büyüme ve gelişmesi için gerekli olan enerji ve besin ögelerini içeren ve bebek için özel olarak üretilen doğal bir besindir.

Anne sütü ve emzirme sadece bebek için yarar sağlamıyor. Aynı zamanda annenin sağlığı için birçok fayda gösteriyor.

Emziren annelerin çeşitli kanserlere yakalanma riskini azaltıyor. Over (yumurtalık) kanseri, endometrium (rahim içi tabakası) kanseri ve meme kanseri bunlar arasında yer alıyor.

Kemik erimesi (osteoporoz) özellikle menopoz döneminden sonra kadınlarda sık görülen bir sağlık sorunudur. Emziren annelerde kemik erimesi görülme olasılığı azalıyor.

kemik, röntgen, eklem

Gebelik sırasında büyümüş olan uterus (rahim) doğumdan sonra hızla küçülmeye başlıyor. Emzirme uterusun eski haline dönmesine yardımcı olarak anneyi aşırı kan kaybından ve anemiden (kansızlıktan) koruyor.

gebe, hamile, fetüs, bebek, anne karnı

Emziren anneler daha kolay ağırlık kaybediyor. Sağlıklı beslenen bir annenin vücudu emzirme sırasında 500-600 Kkal kadar enerji harcıyor. Ayrıca süt üretimi için vücutta var olan yağ dokusu kullanılıyor. Tüm bunlar annenin doğum öncesindeki vücut ağırlığına dönmesine yardımcı oluyor.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

Emzirme sırasında anne ile bebek arasındaki yakınlık annelik duygusunun gelişmesine yardımcı oluyor ve anne ile bebek arasındaki bağ güçleniyor.

bebek, anne, bağlanma, göz teması, güvenli bağlanma

Emzirme doğal sakinleştirici etkisi ile de anneye yardımcı oluyor. Emziren annelerin kendilerine güvenleri artıyor. Bu durum sütün verimliliğini de olumlu yönde etkiliyor.

Diyetisyen Fatmanur KARAKERİMOĞLU

Diyetisyen • Fatmanur Karakerimoğlu

Bebeğinizi emzirerek hem kendi sağlığınıza hem de bebeğinizin sağlığına dokunabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgiyi diyetisyeninizden alabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

¹Samur, G. (2012). Anne sütü. Sağlık Bakanlığı Yayınları, Ankara.
884 kez okundu

Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu

Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu, İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle ve bölüm birincisi olarak mezun oldu. Aynı zamanda 2020 yılı itibariyle Psikoloji (yan dal) eğitimini tamamladı. Anne-çocuk beslenmesine olan ilgisi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans bölümüne başladı. Stajlarını MLP Care Hastaneler Grubu’na bağlı çeşitli hastanelerde tamamladı. Şuan bir catering firmasında toplu beslenme sistemleri alanında çalışmaktadır ve online olarak danışan kabul etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir