Hedeflediğiniz bir hareketi gerçekleştirirken vücudunuzun farklı bölümlerinin birbirine uyum sağlaması anlamına gelen koordinasyon, hareketi düzgün ve kontrollü şekilde yapılabilme yeteneğiniz olarak ifade edilir.

Denge, spor, kolları yana açan kadın, spor kıyafet

Herhangi bir sebeple hareketlerinizi düzgün ve kontrollü şekilde yerine getirememeniz ise koordinasyon bozukluğu olarak nitelendirilir.

Denge, koordinasyon, yoga, meditasyon, kıvırcık, spor

Koordinasyon bozukluğu yaşıyorsanız koordinasyonunuzu geliştirmek için egzersizler uygulanabilirsiniz. Sırtüstü uzanın;   

  • Bir bacağınızı, topuğunuzu yerden kaldırmadan dizinizi bükerek kendinize doğru çekin, sürükleyerek eski haline getirin, hareketi diğer bacağınızda tekrarlayın.

  • Dizleriniz düzken bir bacağınızı yana açıp kapayın, hareketi diğer bacağınızda tekrarlayın.

  • Bir bacağınızı bükerek topuğunuzu karşı dizinize koyun, topuğunuzu dizden ayak bileğine kaydırın sonra dizinize doğru geri kaydırın, hareketi diğer bacağınızda tekrarlayın.

  • İki bacağınızı dizden bükerek göğsünüze doğru çekin sonra dizler düz olacak şekilde geri uzatın.

  • Bir bacağınızın dizini bükerek kendinize doğru çekin aynı anda diğer bacağınız düzken yana doğru açın, eski halinize geri dönün.

Hareketleri sık tekrarlı ve kolaydan zora doğru yapmanız önemlidir.

Spor, top, spor kıyafet, spor salonu, egzersiz

Herhangi bir nedenle hareket etmede sorun yaşıyor ya da daha iyi hareket etmek istiyorsanız bir fizyoterapiste danışın. Sağlıklı günler dilerim.

1.565 kez okundu

Fizyoterapist Elif Gizem Avcı

Staj çalışmalarını 9 ayrı kurumda tamamlayarak Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden 2020 yılında mezun olan Fizyoterapist Elif Gizem Avcı, hastalarına yönelik hizmetlerini özel olarak vermektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir