Gastroenteroloji diyetisyenliği, sindirim sistemini etkileyen hastalıklara ve semptomlara özgü beslenme tedavisi uygulayan diyetetik alanını belirtiyor.

gut, bağırsak, ikinci beyin, sindirim, barsak, probiyotik

Beslenme ve Diyetetik lisans programından mezun olan diyetisyenler, gastroenteroloji alanında eğitimlere ve kongrelere katılarak veya lisansüstü çalışmalar yaparak bu alanda uzmanlaşabiliyor ve gastroenteroloji diyetisyeni olarak görev yapabiliyor.

Besin intoleransı, gıda testi, laboratuvar, mikroskop, erkek diyetisyen

Hastanelerde, tıp merkezlerinde, kliniklerde ve danışmanlık merkezlerinde görev yapabilen gastroenteroloji diyetisyenleri1, aşağıdaki alanlara yönelik beslenme tedavisi uyguluyor:

Gastroenteroloji diyetisyenleri genellikle cerrah, hekim, hemşire ve diğer sağlık profesyonelleri ile koordineli olarak2 çalışıyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için Gastroenteroloji Diyetisyenliği Derneği web sitesini inceleyebilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

1bda.uk.com/specialist-groups-and-branches/gastroenterology-specialist-group/what-do-gastroenterology-dietitians-do.html
2plymouthhospitals.nhs.uk/gastroenterology-dietitian
2.442 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir