Hamilelik dönemi vücutta pek çok şeyi etkilediği gibi ağız ve diş sağlığını da etkileyen özel bir dönem… Hormonal sebeplerin de katkısı olduğu düşünülünce olabilecekleri bilip hareket etmek, tedbir ve tedaviyi de ona göre belirlemek gerekiyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Bulantı ve kusmanın fazla görüldüğü hamilelik durumlarında ağız içi asiditesi arttığından dişler için çürümeye hazır bir ortam oluşuyor. Yine benzer şekilde, hamilelik öncesi diş eti problemi olan bir hasta dikkat etmediğinde hormonal değişimlere bağlı olarak artan diş eti problemleri ile karşılaşabiliyor. Diş eti kanamalarından korkan ve çekinen hamilelerin yaptığı en büyük hata diş etleri kanadığı için dişlerini fırçalamaktan çekinmeleri…

diş fırçası, kavanoz, ahşap, fırça

Oysa bu durum yeterli temizlik sağlanamadığı için plak birikiminin daha da artmasına, beraberinde diş etlerinde şişlik, kızarıklık, kanama gibi sonuçların görüldüğü hamilelik gingivitisinin oluşumuna sebep oluyor. Bu dönemde görülebilecek bir diğer diş eti rahatsızlığı ise hamilelik tümörü… İltihaba bağlı gelişen diş eti büyümesi olan hamilelik tümörü genellikle müdahale gerektirmeden doğum sonrasında kendiliğinden geçiyor. Bazı durumlarda ise aşırı ağrı ve çiğneme problemlerine neden olabildiğinden bu gibi durumlarda hekim kontrolünde hareket etmek önemli bir hal alıyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

1 • Hamileliğin hangi döneminde işlem yapılabilir?

Hamilelik dönemi tedavileri 3 döneme ayrılıyor:

  • 0-3 aylık
  • 3-6 aylık
  • 6-9 aylık dönem

İlk 3 aylık dönem hamileliğin en hassas olduğu dönem olduğundan gerekmediği durumlarda ağız içi müdahaleler yapılamıyor. İkinci 3 aylık dönem ise dental işlem yaptırmak için en uygun dönem… Son 3 aylık dönemde yine ilk 3 aylık dönemde olduğu gibi acil durumlar dışında herhangi bir müdahale yapılamıyor. Bu nedenle anne adaylarının yapması gereken en önemli şey hamilelik öncesinde bir diş hekimine görünmek, yapılması gereken tedavi ve bakımları yaptırmak…

diş hekimi

2 • Hamilelerde ilaç kullanımı ve röntgen

Çok zorunlu durumlarda anne adaylarına kurşun gömlek giydirilerek röntgen alınabiliyor. İlaç kullanımında özellikle hamilelik döneminde dişlerde renklenmeye de sebep olan tetrasiklin grubu antibiyotiklerden uzak durmak gerekiyor.

siyah, beyaz, diş beyazlatma, ön dişler

3 • Hamilelik diş kaybına neden oluyor mu?

Bebek kalsiyum ihtiyacını anneden karşılıyor ama tamamen annenin yediği besinlerden… Anne yeterli beslenmiyorsa bebek bu ihtiyacını annenin kemiklerinden karşılıyor. Dişlerden ise kalsiyum çözünmesi olmuyor. Zaten bu konuyu destekleyen yani annenin dişlerinden kalsiyum çözünmesi olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt da bulunmuyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

4 • Hamilelerde ağız bakımı nasıl olmalıdır?

  • Günlük rutinlerde diş hekiminiz ne öneriyorsa aynı şekilde bakımınıza devam edebilirsiniz.
  • Günde en az iki defa olmak üzere dişler fırçalanmalı ve beraberinde diş ipi kullanılmalı.
  • Bu rutin dışında gargara kullanma gibi bir zorunluluk yok, ama tercih edilirse alkolsüz gargara kullanımı öneriliyor ve tabii en önemlisi, altını çizerek tekrar belirtmekte fayda var; kanama oluyor diye dişlerinizi fırçalamaktan korkmayın. Çünkü fırçalamadığınız taktirde daha çok kanamaya ve diş eti problemlerinin oluşumuna sebep olursunuz.

Bu nedenle günlük diş bakım rutininizi aksatmayın, diş sağlığınıza dikkat edin.

Dt. Beyza Ünal Görgün • disdostu.org/hamilelikte-agiz-ve-dis-sagligi-2/
950 kez okundu

Diş Dostu Derneği

Merkezi İsviçre’de bulunan Toothfriendly International, 1982 yılından beri ağız-diş bakımı ve doğru beslenme bilincini oluşturmak, geliştirmek ve yerleştirmek konusunda çalışmalar yapan uluslararası bir federasyondur. Federasyonun İsviçre, Almanya, Japonya, Kore ve Türkiye’deki yerel dernekleri de kendi ülkelerinde aynı hedefe hizmet etmektedir. Toothfriendly International’ın Türkiye’deki yerel kuruluşu olan Diş Dostu Derneği 1997 yılından beri federasyonun uluslararası misyonu doğrultusunda, Türkiye’de uzun vadede daha sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli proje ve etkinlikler düzenlemektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir