Hayatınızın çok önemli bir dönemindesiniz: yakın bir zamanda bir bebeğiniz olacak… Hamilelik sırasında ağız ve diş sağlığında bazı değişikliklerin olacağı bir gerçektir. En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu durum dişler ve diş etlerinde olası sorunların daha büyük olmasına yol açacaktır.

diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

1 • Hamileliğim sırasında diş hekimime gitmem gerekiyor mu?

Kesinlikle evet, hem de düzenli olarak… Hormon düzeyinizin artması ile ilgili olarak bu dönemde diş hekiminiz ile daha sık bir araya gelmeniz gerekecektir. Fark ettiğiniz en öncelikli şey diş etlerinizin bu dönemde daha sık kanıyor olmasıdır. Diş hekiminiz size değişiklikler ile ilgili bilgileri ve tedavi yöntemlerini daha iyi anlatacaktır.

beyaz dişler, gülme, gülümseme, mutlu, kadın

2 • Hamilelik sırasında diş kaybı oluyor mu?

Hayır, hamilelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır fakat hamilelik sırasında ağız sağlığında bazı değişikliklerin olacağı da bir gerçektir.

 

hamile, gebe, hamileler için diyet, gebelikte beslenme3 • Diş etlerim neden kanıyor?

Eğer plak uzaklaştırılmazsa diş eti iltihabına (gingivitis) neden oluyor. Bu duruma hamilelik gingivitisi adı veriliyor. Diş eti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır. Bu tablo daha çok 2-3 aylık dönemde hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiliyor. Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmezse ilerleyebilir. Hamilelerde aynı zamanda hamilelik tümörü geliştirme riski de vardır. Bunlar hormonların etkisi ile gelişir ve hamilelik bitiminde kendiliğinden iyileşir. Genellikle basit diş eti tedavileri ile ilerlemeleri engellenmekle beraber, hastaya rahatsızlık veriyorsa veya çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa diş hekimi tarafından alınabilir.

dişler, büyük diş, beyaz

4 • Hamilelikte görülen diş sorunları nasıl önlenebilir?

Diş eti iltihabı dişlerin etkin olarak bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fıçalanmalıdır. Her gün tüm dişlerde diş ipi ile temizlik işlemi de yapılmalıdır. Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa macun kullanmadan fırçalamak denenebilir veya plak önleyici ve flouridli gargaralarla çalkalanmalıdır. Bu çalkalamaların diş fırçalama yerine geçmeyeceği unutulmama ve mümkün olan en kısa zamanda diş fırçalanmalıdır. Dengeli beslenme ile birlikte C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Diş hekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak gingivitis gelişimini önler. Plak kontrolünün sağlanması aynı zamanda diş eti irritasyonunu ve hamilelik tümörlerinin oluşma riskini de azaltır.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

5 • Diş hekimine ne zaman gitmeliyim?

Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa diş hekimi ziyaret edilmelidir. Diş hekimi hamileliğin kalan dönemi için bir tedavi takvimi hazırlayacaktır. İkinci 3 ayda da ağız dokularında meydana gelen değişikliklerin ve ağız bakımının etkinliğinin değerlendirilmesi ile birlikte tekrar temizlik önerilebilir. Duruma göre üçüncü 3 aylık dönemde de tekrar randevu verilebilir fakat tüm bu seanslar mümkün olduğunca kısa süreli olmalıdır.

diş fırçası, ahşap fırça

6 • Hamilelik sırasında yapılmaması gereken işlemler neler?

Genellikle acil olmayan işlemler de hamilelik sürecinde yapılabilir. Ancak herhangi bir diş tedavisi için en uygun zaman 4-6. aylar arasıdır. Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlarda tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Anestezi yapılmasında genel olarak hiçbir sorun yoktur ancak ilaç verilmesini gerektiren durumlarda jinekolog ile irtibat kurulmalıdır. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılmalıdır.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

7 • Hamilelik döneminde diş röntgeni zararlı mıdır?

Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir. Her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir. Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekir.

diş, implant, diş kökü, maket

8 • Dişler hamilelik sırasında daha mı çabuk çürüyor?

Daha öncede de belirtildiği gibi hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı kesinlikle yanlıştır. Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır. Bu dönemde dişlerin daha çabuk çürümelerinin nedenleri şunlardır:

  • Hamilelik ve emzirme döneminde tatlıya, abur cubura aşırı istek belirir ve bunlar yendikten sonra diş fırçalama ihmal edilir.
  • İlk aylarda görülen kusmalardan sonra anne ağız bakımına yeterince özen göstermeyebilir.
  • Gebelik hormonlarının (östrojen, progestron) etkisi ile diş etleri daha çabuk kanayan anne, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. İşte bu nedenlerden ötürü bu dönemde diş çürüğü riski artar.

hamile, gebe, yüklü, doğum, doula koçu

9 • Bebeğimin diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyim?

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Diş sağlığı için protein, A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler), C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) gibi besin ögelerinden zengin besinlerin yeterince alınması gerekir. Bunun yanı sıra bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanısıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak, çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır. Bebeğin diş bakımı ve beslenmesi ile ilgili bilgi edinin ve diyetisyeninizle görüşün.

Diyetisyen, Diyet uzmanı, Beslenme uzmanı, Beslenme Diyet Uzmanı, Doktor, Hekim, Beyaz önlük

10 • Hamileyken antibiyotik kullandım, bebeğimin dişleri etkilenir mi?

Bu dönemde bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini belirtmiştik. Ancak kullanılan her antibiyotiğin bebeğin dişlerinde lekelenmelere neden olduğu kanısı yanlıştır. Dişlerde renklenmelere neden olan antibiyotik grubu tetrasiklinlerdir. Bunun dışındaki antibiyotiklerin renklenme yaptığı kanıtlanamamıştır.

disdostu.org/hamilelikte-agiz-ve-dis-sagligi/
1.157 kez okundu

Diş Dostu Derneği

Merkezi İsviçre’de bulunan Toothfriendly International, 1982 yılından beri ağız-diş bakımı ve doğru beslenme bilincini oluşturmak, geliştirmek ve yerleştirmek konusunda çalışmalar yapan uluslararası bir federasyondur. Federasyonun İsviçre, Almanya, Japonya, Kore ve Türkiye’deki yerel dernekleri de kendi ülkelerinde aynı hedefe hizmet etmektedir. Toothfriendly International’ın Türkiye’deki yerel kuruluşu olan Diş Dostu Derneği 1997 yılından beri federasyonun uluslararası misyonu doğrultusunda, Türkiye’de uzun vadede daha sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli proje ve etkinlikler düzenlemektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir