“Erken teşhis hayat kurtarır” mottosu sadece genel sağlığınız için değil ağız ve diş sağlığınız için de geçerli… Yılda 2 defa yaptıracağınız diş kontrolleriyle çürüklerin önüne geçebilir, ileride yaşayacağınız diş kayıplarını önleyebilirsiniz.

diş kliniği, diş muayenehanesi

Koruyucu diş hekimliği dişlerin çürüklere karşı korunmasını sağlayan, olumsuzlukları engellemek için hizmet veren bir diş hekimliği dalı. Bu dal içeriğinde dişlere koruyucu uygulamak yapmak, çürükleri tedavi etmek, diş ve ağız bakımı için hastaya eğitim vermek gibi süreçleri barındırıyor. Alınan önlemler sayesinde çürük, kanal tedavisi gibi problemler başlama aşamasındayken problemin ilerlemesi önlenebiliyor. Diş sağlığının genel sağlığımıza etkisi göz önünde bulundurulduğunda, koruyucu süreç genel sağlık problemleri ile karşılaşmamızı en aza indirgemek için de oldukça önemli.

diş hekimi, dişçi, doktor

Koruyucu uygulamalar

Flor ve fissür örtücüler koruyucu diş hekimliğindeki uygulamalardan… Flor dişleri olası çürüklere karşı koruyan bir uygulama. Çocukların süt dişlerine ve kalıcı dişlerine uygulanıyor sonrasında işlem periyodik olarak tekrarlanıyor. Tüm dişlere uygulanabilen flor, dişleri bakterilerden ve aşırı şekerlerin etkilerinden koruyor. Fissür örtücü, çürüklerin yanı sıra dişleri bakterilerden korumak için uygulanan bir yöntem. Dişlerin genellikle girintili çıkıntılı yerlerine tatbik ediliyor ve daha çok genç yetişkinlere uygulanıyor.

diş hekimi, diş cerrahisi, doktor

Diş bakım eğitimleri

Diş bakım eğitimleri çocuklarda diş bakımıyla ilgili bilincin oluşturulması için önemli bir koruyucu hekimlik uygulaması. Günlük ağız bakımı doğru ve yeterli şekilde yapılırsa çocuklarda ileride oluşabilecek sorunların önüne geçilmesi mümkün. Bu nedenle çocuklarda diş probleminin yaşanmaması için hekim tarafından kısa ve çocuğun ilgisini çekecek şekilde ağız bakımı anlatılıyor, diş fırçalama teknikleri gösteriliyor. Gerektiğinde hekim çocukla birlikte diş fırçalayarak, teknikleri anlatıyor. Bu aşamadan sonra esas görev anne ve babaya düşüyor. Evde çocukla birlikte diş fırçalayarak, alınan eğitimi pekiştirmek gerekiyor. Şunu da hatırlatmakta fayda var; çocuklar ebeveynlerini rol model aldıkları için diş fırçalamayan bir anne veya babayı hiçbir çocuk ciddiye almaz. Dolayısıyla evde uygulama yapmak ve çocuğa örnek olmak bu aşamada önem kazanıyor.

diş, implant, diş kökü, maket

Koruyucu diş hekimliği ve ortodonti

Koruyu diş hekimliğinin bir diğer uygulaması da ortodontik tedavi ve çapraşık dişlerin düzeltilmesi. Diş problemlerini ve diş eti hastalıklarını önlemek amacıyla ortodontik tel veya damaklık kullanılarak yapılan tedavi, ilerleyen yaşlarda diş hareketi yavaşladığı için, çocuk yaşlarda başlıyor.

diş, diş teli ,diş maket

Koruyu diş hekimliği kimlere uygulanabilir?

Her yaştan kişiye uygulanan tedavi yönteminde bir sınırlama yok. Ama özellikle hamilelerin koruyucu diş hekimliği uygulamalarından faydalanması önemli. Çünkü anne adaylarının dişleri, çürükler ve bakterilere karşı dirençsizleşiyor. Koruyucu diş hekimliği sayesinde dişler kontrol altına alınarak diş kayıplarının önüne geçmek mümkün oluyor.

Dt. Mıgır Gülezyan • disdostu.org/erken-teshis-dislerinizi-kurtarir-koruyucu-dis-hekimligi
1.085 kez okundu

Diş Dostu Derneği

Merkezi İsviçre’de bulunan Toothfriendly International, 1982 yılından beri ağız-diş bakımı ve doğru beslenme bilincini oluşturmak, geliştirmek ve yerleştirmek konusunda çalışmalar yapan uluslararası bir federasyondur. Federasyonun İsviçre, Almanya, Japonya, Kore ve Türkiye’deki yerel dernekleri de kendi ülkelerinde aynı hedefe hizmet etmektedir. Toothfriendly International’ın Türkiye’deki yerel kuruluşu olan Diş Dostu Derneği 1997 yılından beri federasyonun uluslararası misyonu doğrultusunda, Türkiye’de uzun vadede daha sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli proje ve etkinlikler düzenlemektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir