C vitamini (askorbik asit) eksikliği nedeniyle oluşan hastalık, iskorbüt olarak biliniyor. İskorbütte şu belirtiler görülüyor:

  • İştah kaybı
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Diş etlerinde çekilme ve kanama
  • Ciltte kuruluk, lekelenme ve morluklar
  • Eklem ağrıları ve eklemlerde şişme
  • Yara iyileşmesinde gecikme

Bu hastalık 1753 yılında J. Lind tarafından kaleme alınan Treatise on Scurvy (İskorbüt Üzerine Bilimsel İnceleme) isimli çalışma ile gösterilen ve beslenme düzenine eklenen turunçgillerin tedavi edici etkinliği sayesinde günümüzde neredeyse hiç görülmeyen bir hastalık haline gelmiştir.

kuru meyve, kurutulmuş meyva, greyfurt, limon, portakal, kivi

Şiddetli iskorbüt vakalarında aylarca sürebilecek yüksek doz oral C vitamini takviyesi önerebilir. Şiddetli iskorbüt için belirli bir terapötik doz üzerinde fikir birliği1 bulunmuyor.

0,1healthline.com/health/scurvy
884 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x