Kahve uykusu kafein şekerlemesi veya coffee nap olarak isimlendirilebiliyor. Uyarıcı etkisi nedeniyle uykunun düşmanı olarak bilinen kafein vücuda alındıktan 20-45 dakika sonra maksimum uyarıcı etkiyi gösteriyor.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

Dolayısıyla kahve çeşitleri, enerji içecekleri, kola, çikolata gibi kafein içeren besinler tüketildikten 20 dakika sonra uyarıcı etki başlıyor. Kahve uykusu burada bahsedilen süre içinde yapılan uykuyu (şekerlemeyi, kestirmeyi) ifade ediyor.

filtre kahve, kahve fincanı, adam, el, dökme-2

Kahve uykusu, enerjiyi tek başına kahve tüketmekten veya uyumaktan daha fazla¹ artırabiliyor.

yatma, uyku, uyanma, kadın, mutlu, uyku, uyuma, uykusunu alma, günaydın, sabah

Kahve uykusu nasıl yapılıyor?

 1. Aşağıda yer verdiğim 100-200 mg kafein içeren içeceklerden birini seçin. Şeker veya süt eklemeden içeceğinizi tüketin.
 2. Alarmınızı 20-30 dakika sonrasına ayarlayın. Rahatlayın, gözlerinizi kapatın ve 30 dakikayı kesinlikle aşmadan uyuyun.
 3. Uyanın. Şimdi kendinizi daha zinde hissediyorsunuz değil mi?

Kafein alerjiniz veya uyku bozukluğunuz varsa bu uygulamayı yapmayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve zinde kalın.

  ¹healthline.com/nutrition/coffee-nap
  1.769 kez okundu

  Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

  Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

  0 yorum

  Bir yanıt yazın

  Avatar placeholder

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir