Günümüzde obezite cerrahisi iki prosedür üzerinden uygulanıyor. Bunlar alım azaltıcı (restriktif) cerrahiler ve kombine (alım azaltıcı ve emilim bozukluğu yaratan) cerrahiler olarak biliniyor.

Sleeve gastrektomi, tüp mide

Alım azaltıcı (restriktif) cerrahilerden sleeve gastrektomi uygulaması

Kombine cerrahiler, kola ve meyve suyu gibi yüksek kalorili meşrubat içme alışkanlığı olan ya da 10 yıldan daha uzun süredir diyabeti bulunan hastalara uygulanıyor.

kırmızı, kadın, kola, tatil, içecek, deniz, havuz

Kombine cerrahiler içinde en sık uygulanan yöntem roux en y gastrik bypass olarak adlandırılıyor.

mide, sindirim sistemi, mide maketi,

Bu yöntem hem midede küçülmeyi hem de midede yer alan sindirim enzimlerinin besinlerle bir araya gelemeden kalın bağırsağa itilmesini hedefliyor.

ameliyat, operasyon, op. dr, doktor, cerrah

Mide hacminde küçülmeye yol açan bu uygulama iştah azalmasını da beraberinde getiriyor. Ancak roux en y gastrik bypass ameliyatında karbonhidrat ve yağların yanında protein, vitamin ve minerallerin de emilimi bozuluyor. Bu nedenle bu tür emilim bozukluğu ameliyatlarından sonra ömür boyu yakın takip ve besin takviyesi kullanımı gerekiyor.

Biliopankreatik diversiyon

Biliopankreatik diversiyon

Roux en y gastrik bypass ameliyatı dışında mini gastrik bypass ve biliopankreatik diversiyon gibi operasyon tipleri de bulunuyor. Bunlar laparoskopik tekniklerle (kapalı olarak) yapılıyor. Konu hakkında geniş bilgi için cerrahınızla görüşün.

616 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir