Mide balonu, endoskopi ile mide içeriğine yerleştirilerek şişirilen ve burada hacim kaplayan bir lastik balon uygulama tekniği olarak biliniyor.

sindirim sistemi, bağırsaklar, human, anatimi, mide

Mide balonu tekniği, yüksek anestezi riskleri nedeniyle ameliyat edilemeyecek kadar yüksek obezitesi bulunan hastalarda cerrahiden önce uygulanarak hastanın biraz ağırlık kaybetmesine ve anestezi risklerinin azaltılmasını amaçlıyor.

mide balonu aşamaları

Mide balonu, şiddetli bulantı ve kusmaya yol açabiliyor. Bu işlemden sonraki ilk 30 gün içinde hastanın tolere edememesi sebebiyle balonun çıkartılma oranı literatürde 1/4 olarak belirtiliyor. Midede en fazla 6-12 ay kalabilen balon, iştahı azaltmıyor ve çıkartıldıktan sonra hasta kilo almaya devam ediyor.

Diz, sedye, hastane, hasta, doktor, bacak uzatma, kot ceket, beyaz önlük, hasta değerlendirme

Tüm bunların yanında pahalı bir uygulama olan mide balonu, fiyat/performans analizlerinde başarıya ulaşamıyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için cerrahınızla görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

544 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir