Mide boşalması mide ve duodenumdan (onikiparmak bağırsağından) gelen sinyaller tarafından hızlanıyor ya da yavaşlıyor. Sinyallerin büyük bir kısmı duodenumdan kaynaklanıyor ve kimusun (mide içeriğinin) duodenuma boşalma hızının duodenumdaki sindirim ve emilim hızından fazla olmamasını kontrol ediyor.

mide, sindirim, stomach, karın

Mide boşalmasını hızlandıran etmenler nelerdir?

Midede bulunan besinlerin hacmi ve gastrin hormonu mide boşalmasını hızlandırıyor.

karın, kabızlık, turuncu, kadın, çiçek, mide, miğde, bağırsak, barsak

Mide boşalmasını baskılayan etmenler nelerdir?

Enterogastrik sinir reflekslerinin inhibitör etkisi, mide boşalmasını baskılayan duodenum kaynaklı hormonal geribildirim ve kolesistokinin hormonu ise mide boşalmasını baskılayan faktörler arasında yer alıyor.

225 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x