Obezite cerrahisi geçirdikten sonra kısa süreli olarak bağırsak sorunları yaşayabilirsiniz. Ameliyat sonrasında ishal genellikle altta başka bir sorunun yattığını gösteriyor olabilir. İshalin ortadan kaldırılmasında bu sorunun tespit edilmesi önem taşıyor.

pratik kahvaltı, muz, fıstık ezmesi, süt

Laktoz intoleransına bağlı gelişen ishallerde süt ürünlerini diyetinizden çıkartın

Süt, süt tozu, yoğurt, peynir, tereyağı, krema, dondurma, çikolata, pasta, bisküvi, kurabiye, sucuk, sosis, patates cipsi ve diğer tüm işlenmiş gıdalarda süt ve süt ürünleri bulunuyor. Bu besinleri tüketmemek veya laktozsuz formlarını tercih etmek ishalinizi kesecektir.

kızartma, French fries, kızarmış patates, patates kızartması, ketçap, ketchup, nugget, nagıt, nuget, kızarmış tavuk

Yağlı ve şekerli besinleri azaltın

Yüksek miktarda yağ, şeker ve baharat içeren besinler ishalinizin şiddetlenmesine neden olabilir.

Şeker alkollerini tanıyın

Şekerleme, çikolata, dondurma, yoğurt, hazır reçel, bazı diyet ürünleri, diş macunları ve ağız bakım ürünleri şeker alkolleri içeriyor. Bu bileşenler ishali artırıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sıvı kaybını önlemek ve ishalin şiddetini daha da artırmamak için bol miktarda sıvı tüketin. Besinler iyice çiğnemeye devam edin, lifli besinlerin ve kafein içeren içeceklerin tüketimini sınırlandırın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

506 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir