Patent duktus arteriozus isimli hastalığın kısaltması olan PDA, doğuşsa bir kalp rahatsızlığını ifade ediyor.

aort damarı

Aort damarı

Sağlıklı bireylerde akciğer ile aort damarları arasında kan geçişi olmuyor. PDA’da ise bu iki damarın komşuluğu bulunuyor. Doğuşsal kalp hastalıklarının %5-10’unu oluşturan PDA, erkeklerle kıyaslandığında kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor.

hastane, ameliyat, operasyon, cerrahi girişim

Bazen yaşam boyu hiçbir belirti vermeyen PDA bazen de doğumdan hemen sonra kalp yetmezliği emareleri oluşturuyor. Bu durumda kalp ve damar cerrahisi uzmanı şant isminde bir tedaviye karar verebiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyoruz.

379 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir