Psöriazis, halk arasında sedef hastalığı olarak biliniyor. Kronik bir hastalık olan psöriazisin nedeni kesin olarak bilinmiyor.

psöriazis, psöriasis, sedef hastalığı, ciltte kaşınma, deride kızarıklık, yara

Hastalığın bağışıklık sisteminde bir bozulmayla ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu bozukluk deri hücrelerinin hızla çoğalmasına neden oluyor.

psöriazis, psöriasis, sedef hastalığı, ciltte kaşınma, deride kızarıklık, yara

Çoğalan deri hücreleri cilt yüzeyinde birikmeye başlıyor. Deride bir hücre yaklaşık 28-30 günde olgunlaşıp deri yüzeyinden atılıyorken sedef hastalığında bu süre 3-4 güne düşüyor. Böylece deride eski hücreler atılmadan yeni hücreler geldiğinden cilt yüzeyinde birikerek üstü kepekli sedef plakları oluşuyor.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Psöriazis ile yaşıyorsanız ve obeziteniz varsa ya da boy uzunluğunuza göre vücut ağırlığınız yüksekse ağırlık kaybetmek için bir sağlık kuruluşuna başvurun. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

533 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x