Genellikle ağrıları ve tutukluğu gidermek amacıyla kaslara ve eklemlere basınç ve germe uygulanmasına masaj deniyor. Masajın fizik tedavideki en eski uygulamalardan birisi olduğu düşünülüyor.

kolajen, kollojen, kollajen, cilt, yüz, kadın, surat, bakış

ABD’den farklı olarak Türkiye’nin de dâhil olduğu Avrupa ülkelerinde masaj, masör adı verilen erkek pratisyen (uygulayıcı) ya da masöz olarak isimlendirilen kadın pratisyen tarafından uygulanıyor.

İspanya, Avrupa, bayrak, Spain

Pek çok farklı soruna yönelik masaj teknikleri bulunuyor. Ellerle, parmaklarla, dirseklerle, dizlerle, ön kollarla, ayaklarla ya da cihazlar yardımıyla uygulanabilen bu tekniklerden birinin de yüz masajı olduğu biliniyor.

hhp, andülasyon, masaj, titreşim tıbbı

Yüz masajının parlak bir cilde sahip olmak ve cildin gün boyunca maruz kaldığı stresten kurtarmak için önemli bir destek olduğu belirtiliyor. Yüz masajının kasları gevşettiği, sarkmayı önlediği, kırışıklıkları azalttığı, hücre yenilenmesine yardımcı olduğu, kan dolaşımını hızlandırdığı, cilde canlılık kazandırdığı, yüzdeki şişkinlik ve kızarıklıkları giderdiği düşünülüyor.

cilt, deri, yüz, dermatoloji, dermatolog, deri ve zührevi hastalıklar

Teknik bilgi sahibi olmayı gerektiren bir hizmet olması nedeniyle yüz masajı için hizmet almadan önce uygulayıcının şu belgelerden birine sahip olup olmadığını sorgulamayı unutmayın:

  • 3308 sayılı Kanunun 16’ncı maddesine göre kalfalık belgesi
  • Milli Eğitim Bakanlığı’nın genel masaj eğitimi sonunda verilen diploma veya kurs bitirme belgesi
  • yurt dışındaki eğitim kurumlarından alınmış ve denkliği kabul edilmiş masaj uygulama belgesi

Bununla beraber yüz masajı için hizmet alacağınız salonunun temizliğine ve personelin iletişim becerilerinin yeterliliğine dikkat edin. Keyifli ve sağlıklı günler diliyoruz.

314 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir