Böbreğin hasar görmesiyle ortaya çıkan akut böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarının ani olarak kaybıyla sonuçlanıyor.

böbrek, nefron, böbrekler, kidney, glomerüler hastalıklar

Akut böbrek yetmezliği durumunda böbreklerin çıkardığı azotsuz ve üre, kreatinin gibi azotlu atıklar vücutta tutuluyor. İşlev bozukluğunun ağırlığı ve süresine bağlı olarak bu birikinti, metabolik asidoz (kanın asitleşmesi) ve hiperkalemi (potasyum seviyesinde yükselme) gibi metabolik bozulmalara sebep oluyor.

böbrek, nefron, böbrekler, kidney, glomerüler hastalıklar

Hastalığın belirtileri arasında idrar çıkışında azalma, sıvı tutulması, nefes darlığı, yorgunluk, kafa karışıklığı, kalp atışlarında düzensizlik, göğüs ve böbrek ağrısı yer alıyor.

böbrek, nefron, böbrekler, kidney, glomerüler hastalıklar

Bazen mide bulantısının ve ağırlık kaybının da eşlik ettiği akut böbrek yetmezliğine ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.061 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir