Antik Yunan ve Roma döneminde uzanarak ya da yatarak yemek yeniyordu. Günümüzde ise zamandan tasarruf etmek ve hareketsizliğe karşı koymak adına simit, poğaça, döner, sandviç ve hamburger gibi fastfood’lar (hızlı yenen hazır besinler) çoğunlukla ayakta tüketiliyor.

Antik Yunan ve Roma Dönemi'nde uzanarak yemek yeme

Antik Yunan ve Roma Dönemi’nde yemeklerin uzanılarak yendiği ziyafet sofraları, refahın1 göstergesiydi.

Peki, ayakta tüketilen yemeğin sindirimi daha mı zor?

Ayakta yemek yemek, hazımsızlığın nedenlerinden biri değildir. Yemek yeme hızı ile hazımsızlık şikayeti arasında doğrudan bağlantı2 bulunmuyor. Hatta reflü hastalığı bulunan bireylere yemeklerini ayakta yiyebileceklerini belirtiyoruz.

yatarak yemek yeme, uzanarak yeme, atıştırma, kadın, sandviç, ekmek, yeşil, fastfood, ara öğün

Duruşun, sindirim üzerinde hiç mi etkisi yok?

Oturarak veya ayakta yemek yiyen bireylerin sindirim hızlarını karşılaştıran bilimsel çalışma henüz bulunmuyor olsa da ayakta yemek yemeye kıyasla oturarak veya uzanarak yemek yerken besinlerin, yerçekimi etkisiyle mideyi daha geç terk ettiği söylenebilir.

tasarım mutfak, yemek, beyaz mutfak

Oturarak yemek yedikten sonra uzanan kişilerin sindirim sistemi yavaşlıyorken ayağa kalkanların sindirim sistemi hızlanıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1quora.com/Why-did-Romans-lie-down-on-couches-while-dining, 2bbc.com/future/article/20130502-is-eating-on-the-run-bad-for-you ·
1.622 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »