Bahçenizde kekik peyzajı oluşturmak, doğal ve hoş bir atmosfer oluşturmanın şahane bir yolu! Düşük bakım ihtiyacı ve hoş kokusuyla öne çıkan ve dayanıklı bir bitki olan kekik, bahçenize estetik bir dokunuş katacaktır.

oregano bitkisi, kekik cinsleri, kekiğin türleri,

Oregano bitkisinin çiçekleri, thespruce.com/herb-profile-oregano-1761786

Kekik peyzajını başarılı bir şekilde sürdürmek için bazı basit ipuçlarına dikkat etmek gerekiyor. Kekik, bol güneş ışığı alan ve iyi drenajlı topraklarda en iyi şekilde gelişiyor. Kuraklığa dayanıklı olan kekik, aşırı sulamadan hoşlanmıyor. Haftada bir sulama genellikle yeterli oluyor. Gübreleme ise genellikle gerekmiyor. Senede bir defa bahar başında hafif bir gübre uygulaması yapmak bitkilerin sağlığını destekliyor.

müstakil ev, doğa, yeşil, villa, ağaç, köy

Bakım sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer konular ise düzenli biçme, yabani otlarla mücadele ve kış koruması şeklinde sıralanıyor. Kekik, sık sık biçildiğinde daha yoğun ve düzgün bir görünüm kazanıyor. Yabani otlar bitkinin büyümesini engelleyebiliyor, bu sebeple de düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Soğuk iklimlerde bitkilerin etrafına organik malç sermek, kekiğin kışın korunmasına yardımcı oluyor. Bu ipuçlarını takip ederek villa bahçenizde sağlıklı ve göz alıcı bir kekik peyzajı oluşturabilirsiniz.

48 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir