Doğumundan altıncı ayına değin sadece anne sütüyle beslediğiniz bebeğiniz bütün besin ögelerini eksiksiz olarak alacak ve enerji gereksinimini tam olarak karşılayacaktır.

biberon, bebek, anne, süt

Altıncı aydan sonra anne sütü bebeğinizin gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalacaktır. Bu durum hem sizin hem de bebeğiniz için yeni bir serüvenin başlayacağı anlamına geliyor.

bebek beslenmesi, bebek açlığı, bebeğe yemek yedirme, makarna

Tamamlayıcı beslenme anne sütünün artık tek başına yetmediği dönemde besin gereksinimlerini karşılamak için anne sütü ile birlikte ek besinlerin verildiği dönemi ifade ediyor. Bu dönemde hangi besinlere, hangi aylarda başlanılması gerektiği son derece önem arz ediyor.

bebek, çocuk, bebeğe yemek yedirme, avokado, ek besin, ek beslenmeye geçiş

Yaşını doldurmamış (bir yaşından küçük olan) bebeğinize bal vermeyin. Çünkü bal yapısında Clostridium botulinum sporlarını (zor çevre şartlarında hayatta kalmayı sağlayan fakat üreme özelliği olmayan bir tür formu) bulundurabiliyor. Bu nedenle bebeğinizin sinir sistemini etkileyebilecek infantil botulizmi görülebilir.

bal, sarı, tatlı, bal kaşığı, yemek fotoğrafçılığı

Yetişkinler için böyle bir durum söz konusu değildir çünkü yetişkinlerin mide asidi bu sporları etkisiz hale getirebiliyor. Ancak süt çocuklarında düşük olan mide asit düzeyi bu sporlara karşı savunmasız kalıyor.

Diyetisyen Fatmanur KARAKERİMOĞLU

Diyetisyen • Fatmanur KARAKERİMOĞLU

Tamamlayıcı beslenme döneminde hangi besini ne zaman, nasıl vereceğinizle ilgili detaylı bilgi için pediatri diyetisyeninizden danışmanlık alabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

1.794 kez okundu

Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu

Diyetisyen Fatmanur Karakerimoğlu, İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle ve bölüm birincisi olarak mezun oldu. Aynı zamanda 2020 yılı itibariyle Psikoloji (yan dal) eğitimini tamamladı. Anne-çocuk beslenmesine olan ilgisi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans bölümüne başladı. Stajlarını MLP Care Hastaneler Grubu’na bağlı çeşitli hastanelerde tamamladı. Şuan bir catering firmasında toplu beslenme sistemleri alanında çalışmaktadır ve online olarak danışan kabul etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir