Bariyatrik cerrahi sonrasında uygulanan beslenme tedavisinin temelde beş amacı bulunuyor. Şimdi bunlara sırasıyla bakalım, keyifli okumalar diliyorum.

mide bypass

1 · Doku onarımını sağlamak

Operasyondan sonra doku iyileşmesinin normal şekilde seyretmesi ve kaçak olmaması, beslenme tedavisinin amaçları arasında ilk sırada yer alıyor.

tartı, kilo, baskül, ağırlık takibi

2 · Ağırlık kaybını kontrol etmek

Obezite cerrahisiyle ağırlık kaybının kontrollü şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Yağsız vücut kütlesi korunarak ağırlığın kaybedilmesi ancak diyetisyen nezaretinde bir beslenme tedavisiyle mümkün oluyor.

matara, içme suyu, su

3 · Sıvı kaybını önlemek

Beslenme tedavisinin amaçları arasında sıvı tüketiminin kontrol altında tutarak dehidrasyon (sıvı kaybı) riskini azaltmak da yer alıyor.

spor, kadın, dövme, karın, göbek, obez

4 · Doygunluk sağlamak

Obezite cerrahisinde beslenme tedavisi, tüketilen besinlerle daha erken doygunluk sağlanmasını ve açlık hissinin kontrol altında tutulmasını amaçlanıyor.

Sleeve gastrektomi, tüp mide

Sleeve gastrektomi uygulaması

5 · Komplikasyonları minimalize etmek

Ameliyattan sonra diyetisyen tarafından planlanan beslenme tedavisi ile ağırlık kaybını maksimize ederek erken tokluk, şişkinlik, reflü, kusma ve dumping sendromu gibi komplikasyonları en aza indirmek de amaçlanıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için cerrahınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

499 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir