Nöroşirürji olarak da bilinen beyin ve sinir cerrahisi, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Beyin ve sinir cerrahisi hangi hastalıklarla ilgileniyor, beyin ve sinir cerrahisi uzmanı nasıl olunuyor, beyin ve sinir cerrahisi eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden beyin ve sinir cerrahisi randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

beyin, nöron, sinir

Beyin ve sinir cerrahisi hangi hastalıklarla ilgileniyor?

  • Travmalara bağlı yaralanmalar
  • tümör oluşumlar
  • fıtıklaşmalar
  • damar hastalıkları
  • kronikleşen ağrılar

Beyin ve sinir cerrahisi, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz beyin ve sinir cerrahisi hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

otorhinolaryngology, kbb, kulak burun boğaz hekimi, doktor, muayene

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı nasıl olunuyor?

Beyin ve sinir cerrahisi alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede beyin ve sinir cerrahisi alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Beyin ve sinir cerrahisi eğitimi kaç yıl sürüyor?

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra beyin ve sinir cerrahisi alanında 5 yıl asistanlık yapıyor. Bir beyin ve sinir cerrahisi hekimi toplamda 11 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden beyin ve sinir cerrahisi randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden beyin ve sinir cerrahisi randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

  • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak beyin ve sinir cerrahisi randevunuzu oluşturacaktır.
  • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden beyin ve sinir cerrahisi randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve beyin ve sinir cerrahisi hekiminden beyin ve sinir cerrahisi randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

322 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir