Cam tavan terimi, bir kurum veya şirketin hiyerarşisi içinde yükselmek isteyen nitelikli bir kişinin, çoğunlukla cinsiyetçilik ve ırkçılığa dayalı ayrımcılık nedeniyle daha düşük bir seviyede tutulmasını ifade ediyor.

cam tavan, ayrımcılık, kadın çalışan, kadına şiddet, cinsiyetçilik

inc.com

Cam tavana  kadınlar ve bazı azınlıklar daha çok maruz kalıyor. Aslında bu kişilerin yükselmesinin önünde gerçek ve resmi engeller bulunmadığı gibi bu kişiler genellikle yüksek pozisyonları hak edecek niteliğe ve beceriye sahip oluyor.

cinsiyetçilik, kadın, merdiven, kariyer, engel, cam tavan

m.bianet.org

Örneğin; şirket yöneticilerinin, üniversite rektörlerinin, milletvekillerinin ve devlet başkanlarının büyük çoğunluğunun erkek olduğu biliniyor. Birçok kadın bu pozisyonlara yerleşebilecek eğitim, beceri ve deneyime sahip olduğu halde cam tavan engeline takılıyor.

kadın, iş, iş yeri, patron, sinir, öfke, stres, çalışma, yorgun, baş ağrı

Cam tavan etkisine maruz kalanlar pozisyonlarında takılı kaldıkları ve kazançları değişmediği için kaygı, yetersizlik, öfke ve üzüntü hissederken stres düzeyleri de artıyor.

Psikolog, psikolojik danışma, psikiyatri doktoru, yaşam koçu

Cam tavan soyut ve psikolojik bir engel olduğundan onun varlığını kesin olarak tespit etmek mümkün görünmüyor. Hem çalışanların hem de işverenlerin cam tavan konusunda farkındalığa sahip olması gerekiyor.

364 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »