Bahçelerin ve açık alanların estetik görünümünü artıran çim alanlarının sağlıklı ve canlı kalabilmesi için düzenli bakım gereksinimleri bulunuyor. Hazırsanız bazı pratik ipuçlarına beraber bakalım.

 1. Toprağın yapısını iyi bilin: Çimin gelişebileceği pH seviyesine sahip olup olmadığını kontrol edin.
 2. Yabani otlar, yosunlar ve sazlar kusursuz bir çimi mahvedebiliyor. Bu sorunların toprağın su, hava ve besin ögesi almasını engelleyerek çimin büyümesini önlediğini unutmayın.
 3. Suyun belli noktalarda birikip havuzlanmasını önlemek için mümkün olan yerlerde eğimleri ılımlı hâle getirin. Toprak geçirgenliği açısından toprağı kilden arındırın.
 4. Çiminizi yosundan ve sazdan ayırın. Havalandırdıktan sonra ara ekim yapın. Çimin kurumuş veya dondan zarar görmüş bölgeleri için bunu yılda bir kez, kış sonrası bahardan önce yapın. Bunun ağaçların gölgesinde kalıp hızla ölen bölgeler için gerektiğini unutmayın. Ara ekim, çimin kel noktaları kapatmasını sağlayarak buraların yabani otlar tarafından ele geçirilmesini önleyecektir. Hava kuruysa tohumları ektikten sonraki 2-3 gün fıskiyeyle sulayın. Bir hafta ila on gün sonra, yeni çimlerin filizlenmeye başlayacaktır.
 5. Gübreleme: Biri ilkbahara doğru, ara ekimi takiben nitrojenden zengin, diğeri sonbaharda fosfattan zengin gübre olmak üzere yılda iki kez gübreleme yapmalısınız. Yazın çimler solgun görünmeye başladığında bir kez daha gübreleme yapılabilirsiniz. Ağustos ayından sonra yeniden büyümeyi teşvik edeceğinden ve düşen sıcaklıklar ve don nedeniyle çim zarar görebileceğinden azot ağırlıklı gübre kullanmaktan kaçının.
 6. En iyisi gübreyi nemli toprağa veya hava koşullarından sonuna kadar istifade ederek su israfını önlemek için yağmurdan hemen önce uygulamaktır. Gübreyi toprakla karıştırarak uygulamak, gübrenin eşit dağılmasını ve çimin daha bütünleşik görünmesini sağlar. Azotla zenginleştirilmiş suni gübreye güzel bir organik alternatif olarak tavuk gübresi kullanabilirsiniz.
 7. Çim biçme sıklığı, bahçenize ektiğiniz çimin niteliğine göre değişecektir. Yaz aylarında çim uykuya geçtiğinden ve sonbaharda yeniden uyanacağından, bu dönemde çim biçmeniz gerekmiyor. Ancak yeni beliren filizler için yine de arada bir biçmek iyi olabilir. Ne var ki yıl boyu yemyeşil çimler istiyorsanız, çimleri düzenli olarak biçmek gerekecektir. Aynı zamanda yabani otlarla mücadele etmeyi ve çimin sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.
 8. Yazın biçmeyecekseniz, toprağı gölgeleyip yabani otların çıkmasını engellemesi için çimi en az 8 santimetre uzunlukta bırakın. Aksi durumda yılın ilk yarısında biçicinin bıçaklarını yavaş yavaş uzatabilir, ikinci yarısındaysa yine yavaş yavaş kısaltabilirsiniz.
 9. Kışın don oluyorsa çimlerin uçlarının kırılmasını engellemek için çimi biçmemeniz, hatta üstüne basmamanız gerekir. Fakat bu durumda kışa girerken çimin çok kısa olmamasına dikkat edin çünkü diğer türlü soğuktan zarar görme olasılığı artar. Zemin ıslakken asla çim biçmemeniz gerekir çünkü bu işlem çimlerinize zarar verecektir.
 10. Çimlerinizin biçimli kalabilmesi için düzenli olarak bahçıvan makası ile ya da elektrikli veya tercihen güneş enerjili kesicilerle şekillendirin.
 11. Çimleriniz yaz aylarında doğal olarak uykuya geçerek sararır ancak sonbahar yağmurlarıyla beraber yeniden kendine geleceğinden sulamak gerekmeyebilir. Ancak çiminizi hep yeşil tutmak istiyorsanız, yedi ila on günde bir, çimi sabahın erken saatlerinde sulamak gerekir. Bu, hem geceye kalacak nemin az olmasını hem de köklerin suya ulaşmak için uzayarak güçlenmesini sağlayacaktır.

Çim alanlarının uzun ömürlü ve estetik açıdan çekici olmasını sağlamak için siz neler yapıyorsunuz? Düzenli bakım ve özel yöntemleriniz var mı? O hâlde yorumlarda buluşalım!

83 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir