Duygudurum, uzun süre etkisinde olduğunuz duygu hali olarak tanımlanıyor. Duygudurumu, hissettiğiniz duyguları ifade etmek için günlük dilde kullandığınız mod sözcüğüne karşılık geldiğini düşünebilirsiniz.

tıkanırcasına yeme, tıkanırcasına yeme bozukluğu, aşırı yeme, çok yeme, yeme nöbeti, erkek, mutsuz, üzgün, depresyon, yalnız, olumsuz

Süreklilik göstermesine rağmen şiddeti farklı derecelerde seyredebilen duygudurum biçimlerine yaygın olarak;

  • anksiyöz
  • boş
  • öforik (taşkın)
  • öfkeli
  • depresif (çökkün) duygudurum örnek olarak gösteriliyor.

kadın, deniz, eğlence, mutlu, tatil, sakin, huzur, umut

Dünyayı algılama şeklinizi ve davranışlarınızı etkileyen duygudurumunuz, diğer insanlar tarafından da fark edilebiliyor ve gözlemlenebiliyor.

kadın, terapist, psikolog, kıskanç, kıskanma, psikoterapi, psikoterapist, psikolog

Uzun süre içinde bulunduğunuz duygudurumunuz sizi ve sosyal ilişkileriniz olumsuz yönde etkiliyorsa psikolog desteği alabilirsiniz.

1.411 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

2 yorum

Figen Mavi · 7 Temmuz 2021 09:51 tarihinde

Doktor beyden randevu verin

    Psikolog Cenk Umur · 8 Temmuz 2021 10:04 tarihinde

    Merhaba Figen Hanım, danışmanlık hizmetimize bir süreliğine ara vermiş bulunmaktayız. Yukarıda bahsettiğim sorunları yaşıyorsanız bu zaman zarfında başka bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir