Enerji içecekleri kafein, taurin ve şeker içeriyor. Bu içeceklerin alkolle karıştırılması bazı sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

enerji içeceği, alkol, meşrubat

Enerji içeceklerini neden alkolle birlikte kullanmamalısınız?

  • Nabzı ve tansiyonu ani olarak yükseltebiliyor.
  • Alkole bağlı yaralanma riskini artırabiliyor.
  • Kafein ve alkolün her ikisi de diüretik etkinlik (idrar atıcı) gösterdiğinden dehidrasyon (vücutta sıvı kaybı) riskini artıyor.
  • Enerji içecekleri alkolün etkisini maskeleyebiliyor. Bu durum kişinin gerçek sarhoşluk düzeyini anlamasını engelleyebiliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Aşırı miktarda ve tekrarlanan enerji içeceği tüketiminin kardiyak aritmiye (kalpte ritim bozukluğuna), miyokart infarktüsüne (kalp krizine) ve anksiyete gelişimine neden olabileceğini hatırlatarak bu içecekleri olabildiğince azaltmanızı ve bunları alkolle karıştırmamanızı öneriyorum. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

553 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x