Geri dönüşüm (recycle) kavramını hepimiz biliyoruz. Geri dönüşüm yöntemlerinden biri olan ileri dönüşüm (upcycle) eskimiş ya da artık kullanılmayan eşyaların ana amacından farklı bir işlev kazandırılarak tekrar kullanılmasını ifade ediyor.

kavanoz, jar, lamba, sarkıt, upcycle, ileri dönüşüm

Geri dönüşümle genellikle cam, plastik, kağıt ve metal gibi hammaddelerin israf edilmesini engellemek adına bunları içeren eşyalar önce ayrıştırılıyor daha sonra da ilgili merkezlerde yeniden kullanıma hazır hâle getiriliyor. İleri dönüşümde ise kullanılan hammaddeye erişmek yerine yapılan değişikliklerle eşyaya farklı bir amaç ve fonksiyon kazandırılıyor:

  • cam şişelerden ya da kullanılmayan kavanozlardan sarkıt avize,
  • eski kıyafetlerden çanta,
  • otomobil lastiklerinden duvar dekoru üretilerek ileri dönüşüm yapılabiliyor.

İleri dönüşüm atıkların azaltılmasını, tasarruf yapılmasını, yaratıcılığı ve iyi hissetmeyi sağlıyor.

upcycle, ileri dönüşüm

İleri dönüşüm, tıpkı bir sanatla ilgilenmek gibi iyi hissetmenize yardım edebilir. Hem yaratıcılığınızı hem de el becerilerinizi kullanarak keyifli vakit geçirmenize destek olabilir.

upcycle, ileri dönüşüm

Daha çok ileri dönüşüm örneği görmek için Upcycle Turkey adresini ziyaret edebilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

483 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir