Gözün ön kısmında, saydam tabakanın arkasında yer alan ve göze rengini veren damarlı bölge iris olarak tanımlanıyor. İris desenleri, renkleri ve diğer özellikleri incelenerek hastanın sistemik sağlığı hakkında bilgi edinildiğini savunan tamamlayıcı bir tıp tekniği olan iridoloji, iridodiyagnoz veya iridiyagnoz olarak da biliniyor.

panik-kaygi-korku-atak-panik-atak-kadin-goz-yesil

İridoloji uygulayıcıları gözlemlerini, irisi insan vücudunun belirli bölümlerine karşılık gelen bölgelere ayıran iris çizelgeleriyle eşleştiriyor. İridologlar, gözleri vücudun sağlık durumuna açılan pencereler olarak görüyor.

kadın, zeki , zeka, gözlük, kıvırcık, bilgisayar

Kanıta dayalı tıbbın aksine, iridoloji kaliteli araştırma çalışmaları tarafından desteklenmiyor bu nedenle sözde bilim olarak kabul ediliyor.

424 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir