Kas spazmları ve spastisite (bazı kasların aşırı aktifleşmesi ve gevşeyememesi), kaslarda sertlik ve ağrıya neden olabilir. Kas gevşetici ilaçlar, kas spazmlarını ve spastisiteyi tedavi etmek için kullanılır.

Egzersiz danışmanlığı, spor koçu, fizyoterapi doktoru, fizik tedavi desteği

Kas gevşetici ilaçların spastisiteyi tedavi ederken ağrıyı azaltma gibi olumlu etkileri varken bazı yan etkileri bulunur. Bu yan etkiler yorgunluk, ağızda kuruluk, kabızlık, mide bulantısı, baş dönmesi, bayılma ve bulanık görmeyi içerir.

erkek, suçlu, pişman, mutsuz, düşünme, hayal, genç

Aynı zamanda bazı kas gevşetici ilaçlar bağımlılık yapabilir, nöbetler veya halüsinasyonlar (gerçek olmayan şeyleri algılama) gibi belirtilere de neden olabilir. Ayrıca kas gevşeticiler merkezi sinir sistemini (beyin, omurilik) baskılayarak dikkat dağınıklığı ve uyku problemlerine yol açabilir. Bu yan etkilere bakarak sporcunun müsabaka veya antrenmandan hemen önce kas gevşetici alması doğru olmayabilir. Çünkü yan etkiler görülürse sporcunun performansını ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebilir.

fizik tedavi tavsiyesi, kadın fizyoterapist, erkek danışan, fizyoterapi seansı

Kas gevşetici ilaçların bazıları doping (sporcunun performansını artırmak için bazı maddelerin vücuda verilmesi) etkisi oluşturabilir. Bu durum da sporcunun bazı cezalar almasına neden olabilir. Bu etkilere bakarak sporcunun kas gevşetici ilaç kullanmasının uygunluğu ve kas gevşetici ilaçları ne zaman kullanması gerektiği, sporcu hekimi tarafından belirlenmelidir.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Kas gevşetici ilaçlarınızı tam olarak hekiminizin önerdiği şekilde aldığınızdan emin olun ve özellikle uzun süredir kas gevşetici kullanıyorsanız hekiminizle görüşmeden ilacınızı kesmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

5.592 kez okundu

Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan

Dört farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olan Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan, hizmetlerini online olarak veriyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir