Kalın bağırsakta görülen bir kanser türü olan kolon kanseri, sindirim sistemini tutan en tehlikeli (sinsi) hastalıklardan biri olarak biliniyor.

sindirim sistemi, bağırsak, sindirim yolu, kabızlık, probiyotik

Kolon kanserinde kolonoskopik tarama programları erken tanı olanağı sunuyor.

  • Herhangi bir risk faktörü olmayan ve 50 yaşın üzerindeki her bireye 10 yılda bir,
  • birinci derece akrabalarında kolon kanseri öyküsü bulunan bireylerde ise daha erken ve sık aralıklarla kolonoskopi yapılması öneriliyor.

Kolonoskopi sırasında polip adı verilen küçük tümörler saptanması durumunda endoskop (görsel inceleme için bağırsak gibi doğrudan erişimin kısıtlı olduğu yerlerde kullanılan optik bir tıbbi cihaz) yardımıyla polip çıkarılarak kanser riski ortadan kaldırılıyor.

karın, kabızlık, turuncu, kadın, çiçek, mide, miğde, bağırsak, barsak

Konuya ilişkin geniş bilgi için gastroenteroloji uzmanınız ile görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.211 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir