Gebeliklerde anne adaylarının en korktuğu durumlardan biri olan ve nukal kord olarak da bilinen kordon dolanması, kısaca bebeğin boynuna kordonunun dolanması şeklinde açıklanıyor. Bu durum gebeliklerin % 25-30’unda görülüyor.

gebe, hamile, fetüs, bebek, anne karnı

Göbek bağının kordon içindeki damarları koruyan wharton jeli isimli yumuşak ve jelatinimsi madde ile kaplı olduğu biliniyor. Anne karnında bebeklerin solunum yapmaması bebeğin zarar görmesini önlüyor. Bebeğin hareketleri ile ilgili bir durum olduğu belirtilen kordon dolanması, daha çok erkek bebeklerde görülüyor.

hamile, gebe, hamileler için diyet, gebelikte beslenme

Çoğunlukla korkulacak bir durum olmayan kordon dolanması, hekim takiplerinde tespit edilebiliyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Doğum esnasında bebek aşağı inerken sıkışabiliyor, bebeğe giden kan azalarak bebeğin kalp atımları bozulabiliyor. Gebenin pozisyonunu değiştirmekle düzelmeyen durumlarda sezaryen doğum gerekebiliyor. Bebeğin boynunda kordon dolanması ise normal doğum yapılamayacağını göstermiyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızla görüşün. Sağlıklı günler diliyoruz.

414 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir