Lipotoksisite trigliserit formundaki yağların kalp, karaciğer, pankreas ve böbrekler gibi uygun olmayan yerlerde depolanmasını ve bunun sonucunda ilişkin organ fonksiyonlarının bozulmasını ifade ediyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

Diyabet hastalığında görülebilen lipotoksisite aynı zamanda obezite ile diyabet arasındaki bağlantıyı gösteriyor. Ayrıca metabolik sendromun lipotoksisite nedeniyle oluştuğu düşünülüyor.

glikometre, kan şekeri ölçümü, diyabet, şeker hastalığı, dm, diyabetus mellitus (3)

Lipotoksistenin tedavisi hastanın tıbbi geçmişine ve hasar gören organların durumuna bağlı olarak değişiyor: Diyetisyen denetiminde beslenme tedavisi, lipit düşürücü ilaçlar ve destekleyici tedaviler bunlardan bazılarıdır.

diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.895 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir