Tüm yaş gruplarını ilgilendiren ve sağlığı çeşitli yönlerden olumsuz etkileyen obezite prevalansı giderek artan, tedavi edilebilen, kronik, ilerleyici ve psikososyal yönleriyle önemsenmesi gereken bir halk sağlığı¹ sorunudur.

BMI, BKİ, VKİ, beden kütle endeksi, vücut kütle endeksi, body mass index, vücut kitle indeksi, beden kitle indeksi

Beden kütle indeksinin hesaplanması

Obezite beden kütle indeksi (BKİ) ismi verilen formül kullanılarak sınıflandırılıyor. BKİ, vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesiyle elde ediliyor.

Beden kütle indeksi tablosu, vücut kitle endeksi listesi, BKİ, BMI, VKİ, VKE

Beden kütle indeksinin (kg/m²) sınıflandırılması

Elde edilen değer 25,00-29,99 aralığında sonuçlandığında pre-obezite durumundan söz ediliyor. pre-obezite, toplu veya vücut ağırlığı bakımından kilolu olarak da isimlendirilebiliyor.

tartı, kilo, baskül, ağırlık takibi

Eğer boy uzunluğunuz:

  • 150 cm ise 56,2 kg
  • 155 cm ise 60 kg
  • 160 cm ise 64 kg
  • 165 cm ise 68 kg
  • 170 cm ise 72,2 kg
  • 175 cm ise 76,5 kg
  • 180 cm ise 81 kg ve üzerinde bir vücut ağırlığınız bulunuyorsa pre-obezite varlığından söz ediliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezitenin koroner arter hastalığı, diyabet ve uyku apnesi riskini artırdığı biliniyor. Pre-obeziteniz bulunuyorsa size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekim değerlendirmesi ve diyetisyen takibi isteyin. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Yıldız Şenol (2020). Obez hastalarda yaşam kalitesinin özerklik ilkesi açısından değerlendirilmesi. Yayımlanmamış yüksek lisans tezi
1.692 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir