Bitkilerden topladığı maddeleri, salgıladığı enzimlerle işleyen arıların ürettiği reçine benzeri yapı propolis olarak isimlendiriliyor.

propolis, bal, arı, polen

1 • Propolisin bileşiminde bulunan maddeler

Uluslararası literatürde 300’den fazla bileşen içerdiği belirtilen propolisin ülkemizde yapılan analizleri 24 farklı bileşik içerdiğini gösteriyor.

analiz, laboratuvar, sağlıkçı, diyetisyen, bal, şurup, gıda incelemesi

2 • Propolisin besin değeri

Propolis karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içermiyor. Buna karşın flavonoit ve hidroksi-sinnamik asit türevleri gibi fenolik bileşikler bakımından zengin¹ bileşime sahip olduğu görülüyor.

propolis, arı, bal, petek

3 • Propolisin yararları

  • Propolis soğuk algınlığına, öksürüğe ve boğaz tahrişine karşı kullanılabilir.
  • Genital herpes tedavisinde propolisin etkili olduğu düşünülüyor.
  • Ağız ve çene cerrahisi sonrasında oluşan ağrıların giderilmesinde¹ propolis kullanılabiliyor.

Ayrıca propolisin Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Candida albicans mikroorganizmaları üzerinde antibakteriyel etkisi kanıtlandığı bildiriliyor.

zeytin, zeytin meyvesi, zeytin ağacı

İçerdiği oleuropein nedeniyle zeytinyağı ve propolisin birlikte kullanılması, bağışıklık sistemini koruyor.

propolis

4 • Propolisin zararları

Propolis epilepsi, böbrek yetmezliği veya karaciğer yetmezliği ile yaşayan bireyler, yanık hastaları ve bebekler için uygun değildir.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZKarbonhidrat, yağ ve protein içermemesi nedeniyle enerji değeri bulunmayan propolisi diyetinize eklemenizi öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

¹tr.wikipedia.org/wiki/propolis
1.370 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »