Türkiye’de obeziteli erişkin hastaların oranı 2016 yılı verilerine göre %19,6 iken AB’nin en güncel çalışması olan 2014 yılı verilerinde bu oranın AB ülkelerinde ortalama %15,4 olduğu belirtiliyor.

BMI, BKİ, VKİ, beden kütle endeksi, vücut kütle endeksi, body mass index, vücut kitle indeksi, beden kitle indeksi

Beden kütle indeksinin hesaplanması

Obezite beden kütle indeksi (BKİ) ismi verilen formül kullanılarak kolayca sınıflandırılabiliyor. BKİ, vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesiyle tespit ediliyor.

Beden kütle indeksi tablosu, vücut kitle endeksi listesi, BKİ, BMI, VKİ, VKE

Beden kütle indeksinin (kg/m²) sınıflandırılması

Elde edilen değer 50,0-59,9 aralığında sonuçlandığında süper obezite durumundan söz ediliyor. Süper obezite, dördüncü derece obezite, evre 4 obezite veya ileri derecede ağır obezite olarak da isimlendirilebiliyor.

mutfak tartısı, tartı, hassas tartı, kantar, terazi (1)

Eğer boy uzunluğunuz:

  • 150 cm ise 112,5 kg
  • 155 cm ise 120,1 kg
  • 160 cm ise 128 kg
  • 165 cm ise 136,1 kg
  • 170 cm ise 144,5 kg
  • 175 cm ise 153,1 kg
  • 180 cm ise 162 kg ve üzerinde bir vücut ağırlığınız bulunuyorsa süper obezite varlığından söz ediliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezitenin koroner arter hastalığı, diyabet ve uyku apnesi riskini artırdığı biliniyor. Süper obeziteniz bulunuyorsa size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekim değerlendirmesi ve diyetisyen takibi isteyin. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Yıldız Şenol (2020). Obez hastalarda yaşam kalitesinin özerklik ilkesi açısından değerlendirilmesi. Yayımlanmamış yüksek lisans tezi
1.209 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir