Türkiye’de obeziteli erişkin hastaların oranı 2016 yılı verilerine göre %19,6 iken AB’nin en güncel çalışması olan 2014 yılı verilerinde bu oranın AB ülkelerinde ortalama %15,4 olduğu belirtiliyor.

BMI, BKİ, VKİ, beden kütle endeksi, vücut kütle endeksi, body mass index, vücut kitle indeksi, beden kitle indeksi

Beden kütle indeksinin hesaplanması

Obezite beden kütle indeksi (BKİ) ismi verilen formül kullanılarak sınıflandırılıyor. BKİ, vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesiyle elde ediliyor.

Beden kütle indeksi tablosu, vücut kitle endeksi listesi, BKİ, BMI, VKİ, VKE

Beden kütle indeksinin (kg/m²) sınıflandırılması

Elde edilen değer 50,00-54,99 aralığında sonuçlandığında süper obezite durumundan söz ediliyor. Süper obezite, dördüncü derece obezite, evre 4 obezite veya ileri derecede ağır obezite olarak da isimlendirilebiliyor.

mutfak tartısı, tartı, hassas tartı, kantar, terazi (1)

Eğer boy uzunluğunuz:

  • 150 cm ise 112,5 kg
  • 155 cm ise 120,1 kg
  • 160 cm ise 128 kg
  • 165 cm ise 136,1 kg
  • 170 cm ise 144,5 kg
  • 175 cm ise 153,1 kg
  • 180 cm ise 162 kg ve üzerinde bir vücut ağırlığınız bulunuyorsa süper obezite varlığından söz ediliyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezitenin koroner arter hastalığı, diyabet ve uyku apnesi riskini artırdığı biliniyor. Süper obeziteniz bulunuyorsa size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekim değerlendirmesi ve diyetisyen takibi isteyin. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Yıldız Şenol (2020). Obez hastalarda yaşam kalitesinin özerklik ilkesi açısından değerlendirilmesi. Yayımlanmamış yüksek lisans tezi
168 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesin'de ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir