Tardif diskinezi (TD) yüzde ve vücudun belli bölgelerinde kontrol edilemeyen sert, keskin hareketler, gözlerde istemsiz kırpılmalar, dilin dışarı çıkması veya kolların istemsiz olarak sallanması gibi çeşitli hareket bozukluğu türlerini kapsıyor.

heyecan, mani, manik, manik depresif, bipolar, erkek, ayna, hazır

Şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklar için kullanılan antipsikotik ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilen tardif diskinezi ilk görüldüğü andan itibaren hastada kalıcı olabiliyor. Bu nedenle antipsikotik ilaç kullandıysanız ve kendinizde hareket bozukluğu gözlemlediyseniz vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

1.030 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir