Alman psikolog Bluma Zeigarnik tarafından 1927 yılında ortaya konan zeigarnik etkisi, bir görevin tamamlanmamış veya kesintiye uğramış olduğu durumlarda kişinin bu işi hatırlama eğiliminde olmasını ifade ediyor.

colored paper, renkli kağıtlar, rengarenk defterler, notluk, iş, görev, check list

Bir görevin tamamlanmamış olması durumunda insanların onu hatırlama ve üzerine düşünme eğiliminde olmalarını belirten zeigarnik etkisine göre tamamlanmamış bir iş, kişinin zihinsel süreçlerinde bir tür gerilim yaratıyor ve bu durum o kişinin görevi tamamlama ihtiyacını artırıyor.

aleksitimi, duygusal körlük, duygu körlüğü, duygusuz, duygu sorunu, saklanma, çalışma, bilgisayar,ders, ergen

Bu fenomen genellikle başlanan bir işin bitirilmesi konusundaki insanların doğal eğilimini açıklamak amacıyla kullanılıyor. Tamamlanmamış görevler düşünüldüğünde o görevi tamamlama isteği duyularak bu durumun kişileri motive edebiliyor.

1.574 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir