Dini kaynakların pek çoğunda ayakta su içmenin zararlarından bahsediliyor. Duruş pozisyonu ile su içme arasında nasıl bir ilişki var, bilim bu duruma ne diyor?

bisiklet, kadın, sporcu, su içme, dinlenme, mola

Duruş pozisyonu ile su içme arasında bugüne değin araştırılmış herhangi bir bağlantı bulunmuyor. Hiçbir bilimsel çalışma ayakta su içen bireylerin hastalıklara yakalanma sıklığının daha fazla olduğunu göstermiyor. Ayakta su içmek sağlığa zararlı değildir.

koşu, mola, su, su içme, kadın, deniz

İlahiyat doçenti Osman Oruçhan, Ayakta su içme ile ilgili hadisler bağlamında hadis tasnif ve yorumunda yanlış algılar ve bunun Müslümanlar üzerindeki etkileri üzerine bir değerlendirme¹ isimli çalışmasında:

Ayakta su içmeyi yasaklayan rivayetler yanlış algılar sonucu ortaya atılmış, hadis koleksiyonlarına alınmış, yanlış ve hatalı olarak değerlendirilmiş ve nihayet Müslüman toplumu yanlış yönlendirmiş bir rivayet gurubu olarak değerlendiriyoruz, diyor.

Eğer kronik böbrek yetmezliğiniz yoksa her gün bol miktarda sıvı almaya özen gösterin, bunu isterseniz ayakta isterseniz oturarak yapın. Sağlıklı günler diliyorum.

¹registericpess.org/index.php/ICPESS/article/view/673
1.431 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir