Yaşamınız ilgili önemli kararlarda ebeveynlerinize, eşinize, arkadaşlarınıza veya çevrenizdeki diğer kişilere danışıyor ve yalnız kaldığınızda çok mutsuz oluyorsanız bağımlı kişilik bozukluğuna sahip olabilirsiniz.

kişilik bozukluğu, bağımlı kişilik bozukluğu, kadın, gözlük, düşün, fikir, karar, yorgunBağımlı kişilik bozukluğunuz varsa diğerlerine aşırı bağımlı hissedersiniz. Küçük kararlar alırken bile başkalarından tavsiye ve onay istersiniz. Özgüven eksikliğiniz sebebiyle kendi başınıza bir işe başlama ve bitirmede zorlanırsınız.

kişilik bozukluğu, bağımlı kişilik bozukluğu, ilişki, kadın erkek, eş, çift, samimi, destek, el ele, sevgi

Diğerlerine aşırı bağımlı olmanız sizi itaatkâr ve yapışkan bir insan haline getirir. Bu nedenle en büyük korkunuz terk edilmek ve reddedilmek; aslında yalnız kalmak olur. Kendinize bakım verememekten ve hiçbir şeyle mücadele edememekten kaygılanırsınız.

kişilik bozukluğu, bağımlı kişilik bozukluğu, terk edilme, reddedilme, yalnız, kadın, eski, unutma

Yalnız kalma korkunuz nedeniyle farklı fikirleri savunmaktan kaçınırsınız, başka seçenekleriniz olsa bile size kötü davranılmasına katlanırsınız ve yakın bir ilişkiniz sona erdiyse hemen yeni bir ilişkiye başlama ihtiyacı hissederseniz.

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog • Cenk UMUR

Yukarıdaki duygu, düşünce ve davranışlar bağımlı kişilik bozukluğunu tanımlıyor. Siz de bu belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız psikolog desteği alabilirsiniz.

252 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »