Obezitenin tedavisinde sürdürülebilir ağırlık kaybı sağlayan en etkili seçeneğin bariyatrik cerrahi (obezite cerrahisi) olduğu belirtiliyor.

baskül, kantar, tartı, boy ölçer, kilo verme, zayıflama

Cerrahi sonrasında gerçekleşen ağırlık kaybı, metabolik ve hormonal değişikliklere neden olarak obeziteyle birlikte meydana gelen ek hastalıklarda gerilemelere neden oluyor.

Sleeve gastrektomi, tüp mide

Sleeve gastrektomi uygulaması

Halk arasında tüp mide olarak bilinen sleeve gastrektomi, laparoskopik bir ameliyatla mide ve bağırsaklardan oluşan sindirim sisteminin bütünlüğünü bozmadan midenin 4/5’lik bir kısmının alınmasını ifade ediyor.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Bunlarla birlikte bariyatrik cerrahi sonrasında ağırlık kaybetmek için mutlaka diyetisyen danışmanlığında beslenme tedavisi uygulanmalı aynı zamanda fiziksel aktivite de yaşama katılmalıdır. Konuya ilişkin geniş bilgi için cerrahınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dileriz.

629 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir