Aren ya da aromatik hidrokarbonlar olarak isimlendirilen benzen, organik bileşikler sınıfının en basit üyesi olarak biliniyor. Benzen aynı zamanda kansere neden olduğu kanıtlanmış¹ bir madde…

plastik, çevre kirliliği, küresel kirlenme, yere çöp atma, pollution, çevre etiği, çevreye duyarlı olmak

Kanserojen maddelerin güvenli alım düzeyi bulunmuyor. Çünkü tek bir kanserojen bileşenin bile DNA’ya saldırması kansere neden olmak için yeterli¹ görülüyor. Epidemiyolojik araştırmalar benzen soluyarak çalışan işçilerin lösemiye yakalandığını¹ gösteriyor.

hamburger, sebze, ekmek arası, ara öğün, mcdonalds, burger, vegan, vejetaryen

Benzen şu maddelerde bulunuyor:

Ayrıca muz gibi besinlerin ya da benzin istasyonunda solunan havanın da benzen içerdiği biliniyor.

Muz, banana, sarı meyveler, sarı muz, olgunlaşmış muz

Modern yaşamın vazgeçilmezi¹ olarak görülen benzeni hayatımızdan kesip atmamız çok da mümkün görünmüyor. Bu nedenle benzeni makul miktarda risk alarak kullanmak gerekiyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Benzenin besinler yoluyla vücuda alınması uzun vadede zararlı etkiler oluşturabiliyorsa da üzerinde durulması gereken asıl noktanın sigara dumanı, sanayi atıkları ve egzoz dumanından alınan benzen olduğunu düşünüyorum. Sağlıkla kalın.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
1.014 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

İzmir Aile Danışmanlığı · 2 Mart 2022 20:22 tarihinde

çok bilgilendirici bir çalışma.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir