Yemeklerin su buharı yardımıyla pişirilmesine buğulama ismi veriliyor. Buğulama yönteminde yağ kullanılmadığı için sağlıklı bir pişirme yöntemi olarak kabul ediliyor.

deniz mahsulleri, su ürünleri, deniz ürünleri

Haşlama yönteminde pişirilen besinlerin vitaminleri ve mineralleri yemeğin suyuna geçiyor. Bu açıdan buğulama yöntemi haşlamadan daha değerli kabul ediliyor.

buğulama, buharda pişirme

Dünya mutfağında buğulama yöntemi geniş bir yer tutuyor. Çin ve Avrupa mutfaklarında sebzeler genellikle buğulama yöntemiyle pişiriliyor. Türk mutfağında ise buğulama çok tercih edilen bir pişirme yöntemi olarak karşımıza çıkmıyor. Buğulama yöntemi genellikle hamsi buğulama gibi bazı balık yemeklerinde kullanılıyor.

1.275 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir