Borcamdan yapılan ve görünüm açısından kum saatini anımsatan kahve demleme ekipmanı chemex ismiyle anılıyor.

chemex, kahve demleme ekipmanı, kahve, mokapot, yeşillik, masa, mutfak, ara öğün

1941 yılında Alman kimyager Dr. Peter Schlumbohm tarafından üretilen chemex modern zamanların en iyi 100 tasarımından biri olarak gösteriliyor.

chemex, kahve demleme aparatı, cam kahve demleyici, kadın, mutfak

Chemex kahve demleme ekipmanının üç çeşidi bulunuyor:

  • otomatik chemex
  • cam tutacaklı chemex
  • ahşap tutacaklı chemex

Otomatik chemex ülkemizde henüz bulunmuyor. Cam ve ahşap tutacakları chemex’ler arasında ciddi bir farklılık yokken ahşap tutacaklı chemex’in son derece popüler olduğunu ifade edebilirim.

chemex, kahve demleme aparatı, cam kahve demleyici

Sert olması, aşınmaması, kolayca kırılmaması, asitlere ve alkalilere karşı dayanıklı olması borcamdan yapılan chemex’in avantajları arasında gösteriliyor. Borcamın pürüzsüz bir yüzeye sahip olması chemex’in kolaylıkla temizlenmesini sağlayarak mikroorganizma tutunmasını önlüyor. Ayrıca kahvenin soğuması durumunda chemex, ocağa konularak kolayca ısıtılabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Chemex kahve demleme ekipmanının kendine özgü beş farklı filtresi bulunuyor. Haydi şimdi chemex’inize kahvenizi koyun ve sıradaki içeriklere kendinizi hazırlayın:

974 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir