Çocukluk çağı obezitesi, yağ hücrelerinin sayıca artarak hücre içlerinin yağ ile dolmasıyla karakterize bir sağlık sorunu olarak biliniyor.

bebek, çocuk, bebeğe yemek yedirme, avokado, ek besin, ek beslenmeye geçiş

Çocukluk çağı obezitesi hem ailede hem de obeziteden etkilenen çocukta bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal problemlere neden oluyor.

iştahsız bebek, yemek yemeyen çocuk

Öte yandan ailelerin bir kısmı çocuklarının obeziteli olduğunu görmezden geliyor ya da çocuklarının sadece toplu ve biraz iştahlı olduğunu düşünüyor.

çocuk, obez, obezite, diyet, masa, yemek

Çocuğunuzun yaşına göre vücut ağırlığının sağlıklı aralıkta olup olmadığını buradan kontrol edin.

çocuk tartı, çocukta kilo

Eğer çocuğunuzun vücut ağırlığı yüksekse şu önerilere kulak vermeniz faydalı olabilir:

  • Öğünlerinizi çocuğunuzla birlikte hazırlayın ve sofraya beraber oturun.
  • Çocuğunuzun kendi fizyolojisini tanıması için fırsatlar yaratın. Uykusu geldiğinde uyumak istemesine, tuvalet ihtiyacı olduğunda yapmasına ve acıktığında yemek yemek istemesine saygı gösterin. Yemeğini bitirmesi için çocuğunuzu asla zorlamayın.
  • Çocuğunuzun okulda veya dışarda tükettiği besinleri sorgulayın. Harçlığını nasıl değerlendirdiğini nazikçe öğrenmeye çalışın.
  • Besinlerle ve öğünlerle ilgili konuşmaktan çekinmeyin. Onunla enerji değeri yüksek, katkı maddeleri ve trans yağ içeren gıdaların zararlarından konuşun. Bu gıdaları tamamen yasaklamayın.
  • Besinleri ödül gibi sunmayın: Yemeğini bitirirsen kola içebilirsin; ödevini yaparsan sana dondurma alırım; o bezelye yemeği bitecek yoksa sana çikolata da yok cips de!
  • Yeni besinleri denemesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. Sevmediği besinler olduğunda diyetisyeninizle görüşerek hazırlama ve pişirme yöntemini değiştirin.
  • Çocuğunuzla konuşarak onun tablet, telefon ya da televizyon karşısında geçireceği zamanı birlikte belirleyin. Beraber fiziksel aktivitelere katılın.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Çocuğunuzla birlikte sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

836 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Hasiye · 19 Ağustos 2022 11:54 tarihinde

Amelyatsiz kilo verme

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir