Yaygın görülen bir sorun olan kurumuş ve yıpranmış eller değişken hava koşulları, elleri sık yıkama, kimyasal madde maruziyeti ve bazı dermatolojik hastalıklar nedeniyle¹ ortaya çıkabiliyor.

kuru el, yıpranmış el,

Peki beslenmenizi gözden geçirerek yıpranmış ve çatlamış ellerinizi daha sağlıklı bir görünüme kavuşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Haydi öyleyse içeriğimize göz atalım.

tarçınlı su, elma, çubuk tarçın

İlk önerim makul miktarda su içmeniz… Her gün 8-10 su bardağı ılık su içmeye çalışın.  Bunun yanında gün içinde birkaç kez kaliteli bir nemlendirici krem veya losyon kullanarak vücudunuzun nem dengesini koruyun. Losyonlar ve kremler cildinizin kaybettiği nemi hem geri kazanmaya hem de bu nemin cildinize yeniden hapsedilmesine yardımcı olacaktır.

şampuan, saç kremi, deterjan

Vazelin gibi petrol bazlı bir nemlendirici ile ellerinizi bir gece kaplayarak¹ bu etkiyi artırabilirsiniz. Ayrıca gliserin, jojoba yağı, karite yağı ve aloe vera da önemli seçenekler arasında¹ yer alıyor.

toplantı, buluşma, akademik seminer, sağlık personelleri, yönetim

Ellerinizi sık sık yıkıyorsanız kendinize bir el yıkama rutini oluşturun. Restoran, spor salonu ve alışveriş merkezi gibi yerlerde bulunan el kurutma makinelerini kullanmayın.

zeytinyağı, zeytin meyvesi, zeytin yağı

Susam yağı, soya yağı, aspir yağı gibi bitkisel sıvı yağlar ve Antep fıstığı, yer fıstığı, ceviz, badem ,fındık gibi yağlı tohumlar omega 6 içeriyor. Omega 6 yağ asitlerinin cilt sağlığını koruduğu, esnek ve pürüzsüz cilt oluşumu sağladığı belirtiliyor. Böylece cildin derinin yaralanmalardan ve enfeksiyonlardan korunduğu, vücut sıcaklığı ve su kaybının düzenlendiği ifade ediliyor.

kiz-kadin-baski-kaygi-bikkin-test-zeka-zeka-testi-zeka-stress-ogrenci

Stresin egzama belirtilerini kötüleştirdiği belirtiliyor. Alevlenme dönemlerinden önce stresinizi yönetmeyi ve gerektiğinde psikolog desteği almayı unutmayın.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Diyabet ve lupus gibi otoimmün bozukluğunuz veya dermatolojik bir hastalığınız varsa hekiminizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

¹healthline.com/health/dry-hands
90 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »