Elma diyetisyenliğin sembolü olarak kabul ediliyor. Günde bir adet elma tüketen bireylerin hastalıklara daha az yakalanacağı düşünülüyor.

diyet seçeneği, diyette seçenekler, diyet kaçamağı, elma, donut, pişi, hamur kızartması, alternatif, diyet değişimi, kadın, diyeti bozma, yeşil elma

Son dönemde yükselen sağlıklı yaşam trendinin en popüler besinlerinden biri haline gelen ve süper gıda olarak pazarlanan avokado, yüksek besin değeri ve sağlık yararları nedeniyle diyetisyenler tarafından öneriliyor.

avokado, meyve, smoothie, nane, elma kabuğu, kabuk

Bu durum pek çok diyetisyenin kurumsal logosunda ve sosyal medya hesaplarında elma yerine avokado simgesi kullanmasına neden oluyor.

meyve yıkama, yeşil elma, pazar alışverişi, temizleme

Besin bileşimlerine baktığımızda hem elmanın hem de avokadonun yüksek miktarda diyet lifi içerdiği görülüyor. Elma, avokadodan 75 kat daha az doymuş yağ içeriyorken avokado yapısında elmadan 34 kat daha az şeker, daha fazla B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminleri barındırıyor. Ayrıca avokadonun mükemmel bir potasyum kaynağı olduğu biliniyor

avokado, meyve, yağ değişimi

Bunlarla birlikte yeterli ve dengeli beslenmeye dâhil edilen avokadonun kötü kolesterol olarak bilinen LDL düzeyini düşürdüğü bildiriliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

1 orta adet (90 gram) elmanın 50 Kcal yine 1 orta adet (140 gram) avokadonun ise 230 Kcal içerdiğini ve her iki besini de diyetinize dengeli miktarlarda ekleyebileceğinizi belirterek içeriğimi tamamlıyorum. Bırakın değişimin, dönüşümün, ölümsüzlüğün ve yeniden canlanmanın¹ sembolü olan elma diyetisyenliğin simgesi kalsın. Sağlıklı günler diliyorum.

¹kulturportali.gov.tr/mrepo/eKitap/eb-TurkHalkEdebiyati/320
1.002 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x