Gebelik sürecinizin daha ağrısız, daha sağlıklı ve aktif geçmesini istiyorsanız hekiminize ve fizyoterapistinize danışarak aşağıdaki egzersizlerden 4-5 tanesini haftanın 5 günü günde 25 dakika olacak şekilde yapabilirsiniz.

hamile, doktor, kontrol, gebe

Gevşeme egzersizleri

Gevşeme egzersizlerini ısınma ve soğuma yaparken de kullanabilirsiniz:

 • Bacaklarınızı uzatarak oturun ve ayak parmaklarınızı rahat tutun. Ayaklarınızı döndürerek büyük daireler çizin. Tüm ayağınızı ve ayak bileğinizi kullanın. 4 kez sağa, 4 kez sola çevirin.
 • Omuzlarınızı öne getirin, ardından kulaklarınıza doğru döndürün, sonra geri indirin. Her yönde 4 dönüş yapın.

  gevşe, rahatla, yoga, lotus, huzur, yeşil, kadın, şükran, dua, siyah

  Nefes egzersizleri

  Nefes egzersizleri hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatır.

  • Bir eliniz karnınızın üzerinde, diğeri ise göğsünüzün üzerinde dururken burundan nefes almaya başlayın. Bu sırada karnınızın şiştiğini hissetmelisiniz.
  • Nefes verirken ağzınızla balon şişiriyor gibi üfleyin. Nefes verme süreniz nefes aldığınız sürenin iki katı olmalıdır. Buna dikkat ederek 10-15 tekrar yapın.

  kadın, gebe, mutlu, nefes, nefes egzersizi, gevşeme, rahatlama, egzersiz

  Pelvik tilt egzersizi

  Dizleriniz bükük, ayaklarınız yerde olacak şekilde sırt üstü uzanın. Kalçanızdaki büyük kasları sıkmadan karın kaslarınızı içe doğru çekin. Sırtınızın en dar kısmını yere bastıracak şekilde leğen kemiğinizi geriye doğru itin. 10 tekrar yapın.

  kadın, uzanma, dinlen, rahat, huzur, doğa, yaz, sıcak, uyuma, uyku

  Kedi-deve egzersizi

  Emekleme pozisyonundayken kalça ve karın kaslarınızı kasılı tutun. Karnınızı içeri çekerek başınızı öne eğin ve sırtınızı yukarı kaldırın. 5 saniye bu pozisyonda kalın 10 kere tekrarlayın. Sonra başınızı yukarı kaldırıp belinizi kamburlaştırın 5 saniyede böyle kalın ve yine 10 tekrar yapın.

  kadın, yoga pilates, koç, hoca, egzersiz, hamile koçu, hamile yogası, hamile pilatesi

  Kegel egzersizi

  Pelvik taban kaslarınız yeteri kadar kuvvetli değilse gebelikte ve doğumdan sonra öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda idrar kaçırabilirsiniz. Bunu önlemek için kegel egzersizi yapabilirsiniz. Egzersize başlamadan önce mesaneniz boş olmalıdır. İlk olarak pelvik taban kaslarınızı sıkıp 3-5 saniye kadar tutup gevşeyin. Pelvik taban kasları siz idrarınızı tutup bırakırken kasıp gevşettiğiniz kaslardır. Kegel egzersizini gün içinde 10-15 defa 4-5 tekrarla yapabilirsiniz.

  gebe, kadın, yoga, esneme, pelvik, pelvik tilt, egzersiz, pelvik taban, uzanma, mat

  Yoga ve pilates

  Hamile yogası ve pilatesi gebelik sürecinde, doğumda ve sonrasında ağrılarınızın azalması ve duruş bozukluklarınızın önlenmesi için fayda sağlasa da bazı pozisyonlar gebelik süreci için uygun olmayabiliyor. Bu nedenle yoga ve pilates derslerini bu alanda çalışan deneyimli fizyoterapistlerden almanızı öneriyorum.

  pilates, top, pilates topu, gebe, yoga, hamile yoga, hamile pilates, esneme, egzersiz

  Yukarıdaki egzersizler sayesinde vücudunuz gebelikten doğum sonrası sürece kadar en uygun duruşunda kaldığından ağrı ve duruş bozuklukları gibi sorunları en aza indirebilirsiniz.

  hasta, fizyoterapist, fizyoterapi muayenesi, fizyoterapist görüşmesi

  Gebelik sürecinde egzersiz yapmak istiyorsanız hekiminiz ve fizyoterapistiniz ile görüşebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

  853 kez okundu

  Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan

  Dört farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olan Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan, hizmetlerini online olarak veriyor.

  0 yorum

  Bir yanıt yazın

  Avatar placeholder

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir