Gebelik döneminde egzersiz yaparak gestasyonel diyabet, preeklampsi ve obezite riskini azaltabilir ayrıca nefes darlığı ve ödem sorunlarını en aza indirebilirsiniz.

hamile, gebelik dönemi, anne adayı, kadın, mat, yoga, hamilikte egzersizler

Gebelikten önce hiç spor yapmadıysanız günde 5 dakika ile başlayıp egzersiz sürenizi yavaş yavaş artırarak 25 dakikaya ulaşmayı hedefleyebilirsiniz.

kadın, gebe, hamile, düşünce, düşünme

Egzersizleri verimli yapabilmek için bazı durumlara dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Gebelik sürecinin ilk 3 ayında ıkınmaya yol açacak hareketlerden, ağırlık kaldırmaktan ve kendinizi yormaktan kaçının.
  • Egzersizleri yaparken nefesinizi tutmayın.
  • Egzersiz öncesinde ısınma ve sonrasında soğuma egzersizlerini daima yapın.
  • Sıcak havalarda yorucu egzersizler yapmaktan kaçının.
  • Bol su tüketin.

gebe, gebelik, hamile, su, su ,iç, egzersiz, gebe egzersiz, spor, yürüyüş

Yukarıdaki tavsiyelere uyarak yüzme, yürüyüş, sabit bisiklet sürme ve doğum öncesi yoga gibi güvenli ve etkili egzersizleri yapabilirsiniz. Gebelik sürecinizde yapabileceğiniz egzersizleri daha detaylı incelemek için Gebelik sürecinde hangi egzersizleri yapabilirsiniz  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fizyoterapist • Ayşe Nur Ergindoğan

Fizyoterapist • Ayşe Nur Ergindoğan

Egzersizlere başlamadan önce hekiminizle görüşmeli ve egzersizleri fizyoterapist desteği ile planlamalısınız. Sağlıklı günler dilerim.

248 kez okundu

Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan

Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan, dört farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldu. Ayşe Nur Ergindoğan, hastalarına yönelik hizmetlerini özel online danışman olarak vermektedir.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Munise

Doktor hanım gelinim için spor tavsiye etmemiş Şeyda hanım biz kendini zorlama kızım diyoruz ama yinede durmuyor gelin böylesi yüklüyken hareketler yapılırmı

2
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x