Gebelik döneminde egzersiz yaparak gestasyonel diyabet, preeklampsi ve obezite riskini azaltabilir ayrıca nefes darlığı ve ödem sorunlarını en aza indirebilirsiniz.

hamile, gebelik dönemi, anne adayı, kadın, mat, yoga, hamilikte egzersizler

Gebelikten önce hiç spor yapmadıysanız günde 5 dakika ile başlayıp egzersiz sürenizi yavaş yavaş artırarak 25 dakikaya ulaşmayı hedefleyebilirsiniz.

kadın, gebe, hamile, düşünce, düşünme

Egzersizleri verimli yapabilmek için bazı durumlara dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Gebelik sürecinin ilk 3 ayında ıkınmaya yol açacak hareketlerden, ağırlık kaldırmaktan ve kendinizi yormaktan kaçının.
  • Egzersizleri yaparken nefesinizi tutmayın.
  • Egzersiz öncesinde ısınma ve sonrasında soğuma egzersizlerini daima yapın.
  • Sıcak havalarda yorucu egzersizler yapmaktan kaçının.
  • Bol su tüketin.

gebe, gebelik, hamile, su, su ,iç, egzersiz, gebe egzersiz, spor, yürüyüş

Yukarıdaki tavsiyelere uyarak yüzme, yürüyüş, sabit bisiklet sürme ve doğum öncesi yoga gibi güvenli ve etkili egzersizleri yapabilirsiniz. Gebelik sürecinizde yapabileceğiniz egzersizleri daha detaylı incelemek için Gebelik sürecinde hangi egzersizleri yapabilirsiniz  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

sağlıkçı, erkek hemşire

Egzersizlere başlamadan önce hekiminizle görüşmeli ve egzersizleri fizyoterapist desteği ile planlamalısınız. Sağlıklı günler dilerim.

742 kez okundu

Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan

Dört farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olan Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan, hizmetlerini online olarak veriyor.

2 yorum

Munise · 8 Temmuz 2022 11:12 tarihinde

Doktor hanım gelinim için spor tavsiye etmemiş Şeyda hanım biz kendini zorlama kızım diyoruz ama yinede durmuyor gelin böylesi yüklüyken hareketler yapılırmı

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir