Hariciye olarak da bilinen genel cerrahi, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Genel cerrahi hangi hastalıklarla ilgileniyor, genel cerrahi uzmanı nasıl olunuyor, genel cerrahi eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden genel cerrahi randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

hemşire, ameliyat, operasyon, cerrahi girişim, hazırlık

Genel cerrahi hangi hastalıklarla ilgileniyor?

 • Apandisit,
 • memede ağrı, memede kollara doğru yayılan ağrı, memede sertlik hissi, memede ele gelen sertlik,
 • kasıkta veya karın bölgesinde şişlik ve buna bağlı ağrı, şiddetli karın ağrısı,
 • kangren,
 • hemoroit, ince bağırsak, kalın bağırsak ve mide sorunları, dışkıda kan, dönüşümlü olarak ishal ve kabızlık,
 • karaciğer,
 • tiroit bezinin az veya çok çalışması
 • vücutta et beni veya yağ bezesi
 • yağa karşı duyarlılık, bağırsak gazları ve karında doygunluk duygusu
 • sağ kaburga altında baskı, sağ kürekkemiğine kadar yansıyan sırt ağrıları, sağ omuz bölgesinde gerginlikler.

Genel cerrahi, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz genel cerrahi hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktor, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Genel cerrahi uzmanı nasıl olunuyor?

Genel cerrahi alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede genel cerrahi alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Genel cerrahi eğitimi kaç yıl sürüyor?

Genel cerrahi uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra genel cerrahi alanında 5 yıl asistanlık yapıyor. Bir genel cerrahi hekimi toplamda 11 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden genel cerrahi randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden genel cerrahi randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

 • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak genel cerrahi randevunuzu oluşturacaktır.
 • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden genel cerrahi randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve genel cerrahi hekiminden genel cerrahi randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

ameliyat, operasyon, op. dr, doktor, cerrah

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

389 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir